Efekt półrocza wciąż trwa

Piotr Burza
opublikowano: 05-07-1999, 00:00

Efekt półrocza wciąż trwa

Po poniedziałkowej aukcji, wbrew przewidywaniom analityków, rentowność 52-tygodniowych bonów skarbowych utrzymała się na dotychczasowym poziomie — 12,10 proc. Przyczynił się do tego duży inwestor, który kupił bony za sumę 300 mln zł. Swą rentowność utrzymały również bony 13-tygodniowe.

NA RYNKU obligacji od początku tygodnia dominował trend sprzedaży. Stało się to za sprawą dużych banków: amerykańskiego i polskiego, które sprzedawały spore pakiety papierów dłużnych. W związku z tym, rentowność obligacji 2-letnich podskoczyła do 12 proc., a 5-letnich — do 10,5 proc.

JEDNAK po poniedziałku, gdy na rynku papierów zanotowano spore obroty, pierwsza połowa tygodnia charakteryzowała się marazmem. Brak inwestorów zagranicznych powodował to, że polskie banki zawierały nieliczne transakcje. Ceny obligacji wybiły się nieznacznie, a papierów skarbowych utrzymały się na tym samym poziomie.

RUCH zaczął się dopiero w czwartek. Dariusz Rosati, członek Rady Polityki Pieniężnej, stwierdził, iż nie widzi możliwości, aby stopy procentowe zostały zredukowane w tym roku. Dodał również, że deficyt budżetowy, który w pierwszym półroczu osiągnął już 90 proc. zakładanej sumy — 12,8 mld zł, przekroczy znacznie tę kwotę. Pamiętając wcześniejszą wypowiedź prezes NBP, że jeśli zostanie przekroczony deficyt budżetowy, to bank centralny podniesie stopy procentowe, na rynku papierów dłużnych zapanowała chwilowa panika. Inwestorzy sprzedawali duże pakiety obligacji. Panika wygasła po dobrych informacjach makroekonomicznych. W ocenie ekspertów, członkowie RPP oraz rządu powinni wstrzymać się od takich wypowiedzi. Wpływają one bowiem na większe zagraniczne banki instytucjonalne, które sprzedają polskie papiery, aby je później odkupić po niższych cenach, tracą na tym krajowe instytucje.

W TYM TYGODNIU nadal będzie panowała stagnacja. Wynika to z efektu półrocza, kiedy to banki i dealerzy wykazują się zyskami. Na dzisiejszym przetargu bonów specjaliści nie przewidują zmian ich rentowności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Burza

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Efekt półrocza wciąż trwa