EFH szykuje wielką ofertę

GRA
opublikowano: 13-11-2007, 00:00

Fundusz chce pozyskać z giełdy 220 mln zł i zainwestować je w obiekty turystyczne. To jedna z większych tegorocznych ofert.

Fundusz chce pozyskać z giełdy 220 mln zł i zainwestować je w obiekty turystyczne. To jedna z większych tegorocznych ofert.

Europejski Fundusz Hipoteczny (EFH) chce zamknąć ofertę publiczną jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Planuje emisję 20 mln akcji, przy cenie z widełek 9-11 zł. Oznacza to, że może uzyskać z rynku maksymalnie 220 mln zł brutto. Byłaby to jedna z większych ofert publicznych w tym roku.

— Nasza branża jest atrakcyjna, ponieważ dopiero czeka ją boom. Był już w segmencie mieszkaniowym, a także w biurowym. Teraz czas na hotele i apartamenty wakacyjne — mówi Mirosław Wierzbowski, prezes EFH.

Prowadzona przez niego firma zajmuje się inwestowaniem w sektorze nieruchomości, przede wszystkim o charakterze turystycznym. Kupuje lub buduje hotele i apartamenty wakacyjne. Szacuje, że inwestycje w nieruchomości hotelowe, biurowe i magazynowe przyniosą jej tzw. wewnętrzną stopę zwrotu nie mniejszą niż 8 proc. (przy założeniu realizacji zysku po 10 latach). Z kolei mieszkania wakacyjne będą inwestycjami krótkoterminowymi, z minimalną stopą zwrotu na poziomie 25 proc.

Większość pieniędzy pozyskanych w ofercie EFH chce przeznaczyć na zakupy hoteli w Polsce i za granicą: w Chorwacji i na Słowacji. Poza tym wybuduje całoroczne apartamenty wakacyjne na Mazurach.

EFH nie podaje prognoz finansowych na ten rok. Nie ujawnia też wyników finansowych po III kwartale.

— Niewykluczone jednak, że w najbliższych dniach przygotujemy aneks do prospektu emisyjnego i podamy te informacje. Rozważymy to, jeśli takie będzie zapotrzebowanie inwestorów — deklaruje Mirosław Wierzbowski.

W 2006 r. grupa EFH miała 19 mln zł sprzedaży i 0,13 mln zł zysku netto. Po pierwszym półroczu jest to już odpowiednio 37 mln zł i 8,7 mln zł. Obecnie 44 proc. przychodów EFH pochodzi z działalności hotelarskiej, a docelowo udział ten ma wynosić 70 proc. łącznej sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu