Egger dostanie prezent

opublikowano: 04-12-2016, 22:00

Firma z Austrii, która chce pod Olsztynem zbudować zakład za 789 mln zł, może wejść do warmińsko-mazurskiej strefy jeszcze w tym roku

Dobre wieści dla austriackiego inwestora, który w Biskupcu pod Olsztynem zamierza zbudować zakład płyt wiórowych i melaminowych za 789 mln zł. Stały Komitet Rady Ministrów zatwierdził projekt poszerzenia Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE), w którym przewidziane jest m.in. włączenie 87 ha w Biskupcu. Projekt czeka jeszcze na uwagi z komisji prawniczej i trafi pod obrady rządu. Zmiany mają wejść w życie 30 grudnia.

NOWY UKŁAD SIŁ:  Grupa Egger, kierowana przez (od lewej) Waltera Schiegla, Thomasa Leissinga i Ulricha Bühlera, rodzinna spółka z Tyrolu, może zmienić polski rynek meblarski, który jest 4. na świecie pod względem eksportu.
Zobacz więcej

NOWY UKŁAD SIŁ: Grupa Egger, kierowana przez (od lewej) Waltera Schiegla, Thomasa Leissinga i Ulricha Bühlera, rodzinna spółka z Tyrolu, może zmienić polski rynek meblarski, który jest 4. na świecie pod względem eksportu. ARC

TIR z pleców

W piśmie kierującym projekt do Stałego Komitetu Tadeusz Kościński, wiceminister rozwoju, zaznaczył, że należy rozważyć zasadność przyznania Eggerowi zwolnień podatkowych w strefie. Przypomniał, że firma dwukrotnie nie otrzymała rządowego grantu. Powodem były kwestie środowiskowe oraz konkurencja dla polskich podmiotów. Eksperci wskazywali, że odmowa wejścia do strefy kwalifikowałaby się do złożenia skargi w Komisji Europejskiej.

— O sukcesie będziemy mogli mówić, gdy pani premier podpisze dokument. Przed firmą Egger jeszcze decyzja środowiskowa i rozmowy z GDDKiA, ale czuję się, jakby wyładowany po brzegi TIR spadł mi z pleców. Przyciągnięcie tak dużego inwestora to jak wygranie szóstki w totolotka. W 20-letniej historii strefy jeszcze nie było takiego projektu greenfield. Teren w Biskupcu to szczere pole, będzie tak, jak śpiewali bracia Golcowie: jest ściernisko, ale będzie San Francisco — komentuje Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE.

Wszyscy na tak

Choć firma obiecuje niecałe 800 mln zł nakładów, z informacji „PB” wynika, że mogą sięgnąć 1,2-1,4 mld zł. Zamiast 300 zadeklarowanych miejsc pracy, może powstać nawet 1000. Projekt Eggera oficjalnie popierają m.in. Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli i Wójcik Fabryka Mebli, które wystosowały do warmińskiej strefy pisma w tej sprawie. Izba, która reprezentuje interesy około 25 tys. polskich firm meblarskich zatrudniających prawie 160 tys. osób, wskazuje, że rynek płyty wiórowej zdominowany jest przez dwie firmy i każda nowa inicjatywa jest cenna, bo zwiększy dostęp do podstawowego surowca i konkurencyjność branży.

Grupa Meble Wójcik kupuje płyty Eggera produkowane w Austrii i Rumunii, ale ze względu na koszty transportu współpraca jest ograniczona. Spółka podkreśla też, że na tle branży Egger wyróżnia się pozytywnie w dbałości o środowisko naturalne.

Dużo ich

Choć projekt Eggera jest największy, to poszerzenie warmińskiej strefy przyniesie o wiele więcej inwestycji. Łącznie na niemal 164 ha włączanych gruntów prywatnych dziewięć firm wyda 1,3 mld zł, stworzy 1,1 tys. etatów i utrzyma 2,2 tys. istniejących. Sklejka-Pisz Paged chce kosztem ponad 100 mln zł rozpocząć produkcję sklejki wielkoformatowej. Rozbudowę zakładu w Morągu planuje Fabryka Mebli Taranko, a Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy chce rozbudować zakład w Iławie. Indykpol zamierza zwiększyć o 80 proc. moce zakładu w Olsztynie, co oznacza 125 mln zł nakładów. Zakład Drobiarski Lech Drób też chce mieć większe moce (o 60 proc.). W Działdowie natomiast będzie inwestycja w hutę szkła należącą do Dekorglass Działdowo i słoweńskiej firmy Steklarna Hrastnik. Do strefy zostaną też włączone grunty publiczne: 42,6 ha w województwie warmińsko-mazurskim i 145,1 ha w województwie mazowieckim, w tym 133 ha w Pomiechówku, w pobliżu lotniska Modlin. — Już ogłosiliśmy postępowania i jest możliwe, że firmy będą mogły otrzymać zezwolenia jeszcze w tym roku. Część z nich już się do nas odezwała i jest gotowa na podjęcie wyzwania — mówi Grzegorz Smoliński.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 25-27 listopada 2016 r.

POŁOWICZNA DYSKRYMINACJA: W dniu, w którym „PB” opublikował tekst o kłopotach Eggera, budowę podobnego zakładu, w suwalskiej SSE, rozpoczęła — w blasku fleszów i z udziałem wicepremiera Mateusza Morawieckiego — grupa Forte, która równocześnie z Austriakami ubiegała się o grant i go dostała. Gdyby zagranicznej firmie rząd odmówił na dodatek wejścia do strefy, byłby to pierwszy przykład tak poważnego faworyzowania polskiej spółki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu