Czytasz dzięki

Egipt częściowo otwiera kawiarnie i miejsca kultu

  • PAP
opublikowano: 23-06-2020, 17:53

Premier Egiptu Mustafa Madbuli ogłosił we wtorek częściowe otwarcie od soboty kawiarń i miejsc kultu, trzy miesiące po zamknięciu tych obiektów i wprowadzeniu nocnej godziny policyjnej w związku z wybuchem pandemii koronawirusa.

Z upływem tygodni godzina policyjna wprowadzona 25 marca i trwająca od godz. 20 do 5 rano była stopniowo łagodzona.

Mabduli ogłosił na konferencji prasowej transmitowanej przez telewizję, że od 27 czerwca godzina policyjna będzie obowiązywała tylko od północy do 4 rano.

"Jesteśmy w stanie pokonać tę pandemię z najlepszym możliwym rezultatem i minimalnymi stratami" - zapewnił premier, nawiązując do łagodzenia ograniczeń.

Kawiarnie i restauracje zostaną ponownie otwarte, ale tylko na 25 proc. swych możliwości i będą zamykane o godz. 22 - ogłosił. Bardzo popularne fajki wodne pozostaną w dalszym zabronione ze względów zdrowotnych. Sklepy będą otwarte do godz. 21.

Meczety i kościoły, o których ponownym otwarciu mówiono już w maju, będą otwarte w dni powszednie, ale w weekendy "główne modlitwy pozostaną zawieszone", aby uniknąć zbyt dużych zgromadzeń ludzi na mszach i zbiorowych modłach w piątek.

Kina i centra kulturalne też wznowią działalność, min. wykorzystując jedynie 25 procent swojej zwykłej pojemności. Plaże i parki publiczne pozostaną na razie zamknięte.

"Wszyscy musimy żyć z pandemią (...). Próbowaliśmy znaleźć równowagę między otwarciem kraju a utrzymaniem niezbędnych środków sanitarnych" - dodał Madbuli.

W połowie czerwca władze Egiptu zapowiedziały otwarcie od 1 lipca wszystkich lotnisk; loty międzynarodowe zawieszono w marcu w powodu koronawirusa. Od 1 lipca otwarte zostaną najważniejsze egipskie kurorty nadmorskie dla lotów międzynarodowych i zagranicznych turystów.

W ponad 100-milionowym Egipcie zanotowano do tej pory ponad 56 tys. przypadków zakażeń koronawirusem; od końca maja władze informują o ponad tysiącu nowych przypadków infekcji dziennie. Do tej pory na Covid-19 zmarło w tym kraju prawie 2 300 osób. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane