Czytasz dzięki

Egzekucje w ZM Henryk Kania

opublikowano: 25-10-2019, 07:04

Rybnicki oddział ZUS skierował do egzekucji przeciwko ZM Kania kilka należności pieniężnych.

Tytuły wykonawcze skierowane bezpośrednio do spółki opiewają w sumie na ponad 3,6 mln zł. 

Zobacz więcej

fot. ZM Kania / henrykkania.pl

Ponadto ZUS skierował do Auchan Polska dwa zawiadomienia, w których zobowiązano tę spółkę do tego, aby wszelkie kwoty należne ZM Kania przekazała do ZUS. 

Obrót akcjami i obligacjami ZM Henryk Kania zawieszone są od początku października, po tym jak spółka podała, ze w pierwszym półroczu 2019 r. miała 866 mln zł straty przy 383 mln zł przychodów i 505  mln zł ujemnych kapitałów własnych. Wartość zobowiązań krótkoterminowych została wyliczona na 839 mln zł.

Na wysokość straty największy wpływ oprócz spadku przychodów miały utrata wartości firmy (223,7 mln zł), utrata wartości przez należności z tytułu dostaw i usług (344 mln zł) oraz utrata wartości innych należności (95 mln zł).

Sprawozdanie nie zostało zbadane przez audytora, ponieważ z poprzednim rozwiązano umowę, a nowego jeszcze nie znaleziono.

O złej sytuacji ZM Henryk kania wiadomo było już wcześniej. Z informacji „PB” wynika przy tym, że firma produkowała nie tylko wyroby mięsne, ale też tysiące lewych faktur, oszukując skarb państwa na ponad 40 mln zł.

Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚ), działające na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach, zatrzymało Grzegorza M., w latach 2014-19 prezesa, a potem wiceprezesa ZMHK. Decyzją sądu został on aresztowany na trzy miesiące.

Kluczową rolę w problemach ZM Henryk Kania odgrywa spółka Rubin Energy.

Chociaż przez wiele miesięcy nie regulował narastających zobowiązań wobec giełdowej spółki, ta sukcesywnie przesuwała terminy ich spłaty i w rezultacie dług Rubin Energy miał urosnąć do prawie 350 mln zł. Z informacji „PB” wynika jednak, że dług może być „papierowy”. Zdaniem prokuratury przez około 2,5 roku ZM Henryk Kania i Rubin Energy wystawiły sobie nawzajem ponad 5,5 tys. pustych faktur o łącznej wartości ponad 740 mln zł. Wykazując na nich transakcje sprzedaży i dostawy mięsa oraz wyrobów mięsnych, których nigdy nie było, jednocześnie skutecznie dochodząc od urzędów skarbowych w Warszawie i Bielsku-Białej nienależnych zwrotów VAT.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane