EI może sprzedać przez GPW spółki DGS, Harper Hygienics i czeski Grisoft w 2007 r.

opublikowano: 17-01-2007, 12:26

Enterprise Investors może wyjść w tym roku poprzez giełdę ze spółek DGS, Harper Hygienics, oraz czeskiej spółki informatycznej Grisoft.

Enterprise Investors może wyjść w tym roku poprzez giełdę ze spółek DGS, producenta zamknięć metalowych do opakowań szklanych, Harper Hygienics (HH), producenta artykułów higieniczno-kosmetycznych sprzedawanych pod marką Cleanic, oraz czeskiej spółki informatycznej Grisoft, zapowiedział w środę Dariusz Prończuk, partner w Enterprise Investors.

„W tym roku na giełdę nadają się: DGS, Hyperhygienics, czeska firma Grisoft” – powiedział Prończuk dziennikarzom w kuluarach konferencji „Euromoney”.

„Giełda w Warszawie to dobre miejsce na debiut dla czeskiej firmy” – dodał.

EI kupiło 80% udziałów w DGS w lutym 2005 roku za 380 mln zł. Udziały w Harper Hygienics (74,75% za 118,6 mln zł) zostały nabyte w maju 2004 roku.

Grisoft dostarcza oprogramowanie antywirusowe (program AVG), ma 45 mln użytkowników na świecie. EI kupiło prawie 45% akcji tej firmy za 36 mln USD we wrześniu 2005 roku.

Prończuk zapowiedział też w środę, że inwestycje EI w regionie Europie Środkowej i Wschodniej w tym roku mogą sięgnąć 150 mln euro, a wraz z lewarowaniem – 200-250 mln euro.

Partner EI przypomniał, że długoterminowa strategia firmy przewiduje sprzedaż 2-3 firm rocznie przez giełdę.

Na początku stycznia prezes EI Jacek Siwicki zapowiadał, że fundusz prowadzi aktualnie prace nad upublicznieniem spółki Medycyna Rodzinna, której debiut nastąpi raczej w drugiej połowie 2007 roku.

Siwicki zapowiadał też, że EI chce sprzedać na GPW w tym roku – w III lub IV kw. – akcje jednej ze spółek z regionu. EI jest właścicielem spółek w Rumunii, Czechach, na Słowacji i Polsce.

Enterprise Investors Corporation z siedzibą w USA, spółką zależną w Warszawie i jej przedstawicielstwem w Bukareszcie, jest największą w Europie Środkowej i Wschodniej firmą zarządzającą funduszami private equity. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki zebranych przez EI funduszy wynoszą 1,6 mld euro. (ISB)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane