EIA tnie prognozę popytu na ropę

opublikowano: 15-05-2019, 11:48

Międzynarodowa Agencja Energetyczna (EIA) obniżyła swoje projekcje odnośnie popytu na ropę. Korekta dotyczy zarówno ubiegłego, jak i 2019 r.

W opublikowanym w środę raporcie IEA szacuje, że popyt na surowiec w 2018 r. był o około 70 tys. baryłek niższy niż wcześniej zakładano i wyniósł 1,2 mln baryłek dziennie. Z kolei prognoza na rok bieżący została obniżona o 90 tys. baryłek do 1,3 mln bpd.

Szacunki IEA sygnalizują globalne obawy o konsekwencje wojny handlowej USA-Chiny i zwiększone napięcia na Bliskim Wschodzie, ale także szereg czynników specyficznych dla poszczególnych rynków.

Zmiany odzwierciedlają niższe niż oczekiwano dane z 2018 r. w dużych krajach konsumujących ropę takich jak Egipt, Indie, Indonezja i Nigeria – napisano w raporcie, dodając, że wczesne dane za ten rok pokazały popyt w Brazylii, Chinach i Japonii poniżej szacunków agencji .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy