Ekobudynki rosną coraz szybciej

opublikowano: 23-04-2018, 22:00

Mamy najwięcej zielonych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej.

Między marcem 2017 r. a marcem 2018 r. przybyły w Polsce 93 budynki z ekologicznymi certyfikatami — podliczyło Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC. Według raportu „Certyfikacja Zielonych Budynków w Liczbach 2018” certyfikowanych jest już ponad 500 obiektów o powierzchni prawie 12 mln mkw.

— Powodem do dumy jest porównanie liczby certyfikowanych budynków w 14 krajach Europy Środkowo- -Wschodniej, gdzie wyraźnie widać mocną pozycję Polski jako lidera tego zestawienia. Z 1051 takich obiektów w naszym kraju wybudowanychjest 502, czyli 48 proc. — mówi Alicja Kuczera, dyrektor zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

W porównaniu z rokiem poprzednim udział biurowców wśród wszystkich certyfikowanych obiektów utrzymał się na tym samym poziomie, osiągając prawie 67 proc. Nieruchomości handlowe zanotowały 4-procentowy spadek (obecnie 17,8 proc.), co było spowodowane nieodnowieniem przez niektóre centra handlowe certyfikatów BREEAM In-Use. Natomiast liczba budynków o przeznaczeniu przemysłowym wzrosła o 2 proc. (obecnie 11,6 proc.), a mieszkaniowych o ponad 1 proc. (2,4 proc.). Obiekty hotelarskie (1,8 proc.) i szkolne (0,2 proc.) pozostały na tym samym poziomie.

— Z końcem 2017 r. w Polsce było dostępnych prawie 9,7 mln mkw. nowoczesnych biur, z czego aż 62 proc. stanowi powierzchnia certyfikowana. To 5-procentowy wzrost udziału certyfikowanej powierzchni biurowej względem całości nowoczesnej powierzchni biurowej przez ubiegły rok. To właśnie te liczby najlepiej obrazują przemiany rynku i to, że w branży nieruchomości biurowych certyfikacja nie jest już tylko dodatkiem czy trendem, ale stała się standardem — podkreśla Alicja Kuczera. Pierwszym przyznanym w Polsce certyfikatem był LEED (styczeń 2010 r.), następnie pół roku później pierwszy budynek uzyskał certyfikat BREEAM. Pozostałe systemy zadebiutowały w 2015 r. (HQE), 2016 r. (DGNB) i 2017 r. (WELL). © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu