Ekocertyfikaty służą ludziom

opublikowano: 29-01-2018, 22:00

BREEAM Czy biuro zapewnia komfort użytkownikom? — to jedno z najważniejszych pytań, na jakie odpowiada certyfikacja

Deweloperzy, budujący w Polsce biurowce, już na etapie projektu zakładają uzyskanie któregoś z proekologicznych certyfikatów. Takie są oczekiwania najemców i funduszy inwestujących w nieruchomości, dla których certyfikaty są potwierdzeniem wysokiej jakości obiektu. Każda inwestycja ubiegająca się o certyfikat BREEAM oceniana jest w 10 kategoriach, z których jedna koncentruje się na komforcie użytkowników. Ma ogromne znaczenie, jeśli uwzględnić kalkulacje finansowe, mówiące, że najemców najwięcej kosztuje nie czynsz ani energia, ale praca zatrudnianych specjalistów. Wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników stanowią około 90 proc. wydatków najemców biur, więc zapewnienie warunków do jak najbardziej produktywnej pracy znalazło się w centrum uwagi.

ZDROWA MODA: Biophilic design to trend w projektowaniu budynków i biur inspirowany naturą. Według badań prawie trzy czwarte pracowników chce zieleni w biurze. Kontakt z nią poprawia koncentrację i przyśpiesza regenerację ciała i umysłu — mówi Ewelina Grodzicka, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w HB Reavis.
Zobacz więcej

ZDROWA MODA: Biophilic design to trend w projektowaniu budynków i biur inspirowany naturą. Według badań prawie trzy czwarte pracowników chce zieleni w biurze. Kontakt z nią poprawia koncentrację i przyśpiesza regenerację ciała i umysłu — mówi Ewelina Grodzicka, specjalista ds. zrównoważonego rozwoju w HB Reavis. Fot. Szymon Łaszewski

Oblicza wygody

Komfort niejedno ma imię. Marcin Gawroński, asesor w Sweco Consulting, firmie przeprowadzającej certyfikacje m.in. w systemie BREEAM, wymienia aż 11 badanych jego aspektów: od wizualnego zaczynając, na edukacji związanej z wpływem użytkowników na ich samopoczucie w pracy kończąc.

— Na przykład na komfort wizualny wpływa odpowiednie oświetlenie sztuczne — w Polsce jest wymaganym przez prawo standardem, zapewnienie systemu kontroli nasłonecznienia, którym użytkownicy mogą samodzielnie sterować, zapewnienie widoku przez okno — odpowiednia aranżacja, zapewnienie odpowiedniego strefowania oświetlenia i sterowania nim. Sterowanie może być ręczne albo automatyczne, wykorzystujące czujniki obecności i natężenia światła dziennego — mówi Marcin Gawroński.

Zapewnienie odpowiedniego dostępu do światła dziennego jest jednym z najtrudniejszych wyzwań. Przykładami udanych rozwiązań są m.in. budynki Green Wings przy ul. Komitetu Obrony Robotników w Warszawie, który projektowała pracowania JEMS Architekci i biurowiec Bałtyk w Poznaniu (za projekt odpowiadał MVRDV z Holandii w kooperacji z polskim biurem Natkaniec Olechnicki Architekci). O jakości powietrza decyduje przede wszystkim wentylacja. Na przykład przewidując większe zagęszczenie użytkowników na konkretnej przestrzeni, trzeba doprowadzić więcej powietrza niż standardowo. Poprawę jego jakości zapewnia filtracja, którą można usprawnić innowacyjnymi rozwiązaniami z wykorzystaniem promieniowania UV czy jonów srebra. Ważny jest też odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych, zawierających jak najmniej lotnych związków organicznych (LZO). To trudne, bo wielu producentów nie bada swoich produktów pod tym kątem.

— Dobrą, ale wciąż rzadką praktyką jest wykonywanie pomiarów powykonawczych LZO i przeprowadzanie tzw. flush out, czyli intensywnego nawiewania powietrza z układu wentylacyjnego przed oddaniem go do użytkowania — zdradza asesor Sweco Consulting.

Uwaga na hałas!

Komfort akustyczny to — według badań — najważniejszy czynnik, który wpływa na samopoczucie. Zdaniem Marcina Gawrońskiego warto o niego zadbać: dobrze zaprojektować pod tym kątem budynek i powykonawczo pomierzyć nie tylko natężenie hałasu (ze wszystkich źródeł), ale też izolacyjność przegród (szczególnie w pomieszczeniach wrażliwych) i czas pogłosu.

— Jako drugi najważniejszy po hałasie czynnik, mający wpływ na produktywność, wymienia się komfort cieplny i strefowanie. Polskie standardy w biurowcach są stosunkowo dobre, ale można je jeszcze optymalizować i poprawiać — ocenia Marcin Gawroński.

Ciekawym i bardzo rzadko spotykanym w budynkach komercyjnych rozwiązaniem są belki grzewczo-chłodzące. Zastosowano je m.in. w budynku ITM w Radomiu.

— To rozwiązanie zapewnia równomierny rozpływ powietrza z belki do pomieszczenia, co gwarantuje harmonijny rozkład temperatury i prędkości przepływającego powietrza i nie powoduje ryzyka powstawania przeciągów. Urządzenie eliminuje użycie wentylatorów, a samo praktycznie nie wytwarza hałasu — mówi Monika Kolanowska, specjalista ds. inwestycji i remontów w firmie ITM Poland oddział Radom.

Badając jakość wody w procesie certyfikacji, zwraca się przede wszystkim uwagę na ochronę przed legionellą (bakteria powodująca zapalenie płuc, a rozwijająca się m.in. w wodzie) i na dostęp do wody pitnej dla wszystkich użytkowników (np. poprzez automaty podłączone bezpośrednio do sieci zamiast wymiennych butli). Nic tak nie irytuje, jak długie oczekiwanie na windę.

Dlatego podczas certyfikacji badana jest też efektywność systemów transportowych (głównie wind, choć mogą to być także ruchome schody). Z poruszaniem się po budynkach związane jest też ich dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Według Marcina Gawrońskiego w Polsce są dobre praktyki, a wielu deweloperów projektuje więcej tego typu rozwiązań, niż wymagają przepisy.

Wisienka na torcie

— Bardzo ważnym elementem jest edukacja użytkowników już w czasie eksploatacji budynku. Można opracować przewodnik dla najemców zawierający instrukcje korzystania z rozwiązań podnoszących komfort, przeprowadzać szkolenia, okresowe badania satysfakcji itp. Można też badać preferencje transportowe, by poprawić dostosowanie obiektu np. do zwiększonych oczekiwań rowerzystów — mówi Marcin Gawroński.

Ostatnio gorącym tematem stał się nowy system certyfikacji Well Building Standard, który w całości skupia się na użytkowniku. Nie bada się tu ekonomii i środowiska, ale wszystko, co wpływa na komfort ludzi, korzystających z budynków. W Polsce powstają już pierwsze obiekty spełniające jego wymagania, np. biurowce Varso i Spark.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ekocertyfikaty służą ludziom