Ekodomy wspomogą Mieszkanie+

opublikowano: 06-05-2018, 22:00

Na 300 ha państwowych gruntów ma powstać w sześć lat 42 tys. mieszkań w drewnianych domach. Rząd dopłaci do ich budowy.

Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt zmian w ustawie o lasach, którego celem jest uruchomienie programu budowy domów z drewna na rzecz osób mniej zamożnych. Program ten ma być częścią rządowego planu Mieszkanie+. Resort oszacował, że w całym kraju wygospodaruje na ten cel do 300 ha gruntów, głównie niezalesionych terenów należących do Lasów Państwowych, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Z tych 300 ha pod zabudowę drewnianą jednorodzinną ma iść 30 proc. powierzchni, reszta pod zabudowę wielorodzinną.

ŚMIAŁE PLANY: Henryk Kowalczyk, minister środowiska, uważa, że jego program „drewniane domy” wesprze także rozwój przedsiębiorczości w zakresie polskiego ekobudownictwa.
Zobacz więcej

ŚMIAŁE PLANY: Henryk Kowalczyk, minister środowiska, uważa, że jego program „drewniane domy” wesprze także rozwój przedsiębiorczości w zakresie polskiego ekobudownictwa. Fot. Marek Wiśniewski

Najwięcej domów drewnianych ma zostać wybudowanych w woj. śląskim (na 100 ha), dolnośląskim (na 50 ha) i opolskim (na 20 ha). Najmniej w podkarpackim (na 1 ha). Resort środowiska planuje, że jeszcze w tym roku powstanie 50 domów jednorodzinnych i 100 mieszkań w domach wielorodzinnych (program ma wejść w życie 1 lipca), w 2019 r. odpowiednio 250 i 2,5 tys. Łącznie w latach 2018-23 ma zostać zbudowanych 1,5 tys. drewnianych domów jednorodzinnych oraz 42 tys. mieszkań w domach wielorodzinnych. „Przedmiotowe nieruchomości mieszkalne po ich wybudowaniu przeznaczone zostałyby na wynajem i najem z dojściem do własności, dla średnio i mniej zamożnych osób” — czytamy w uzasadnieniu. Atrakcyjność inwestycji w drewniane domy mają zwiększać rządowe dopłaty. Na razie ich szczegóły nie zostały przedstawione. Operatorem programu i inwestorem rozwijającym drewniane budownictwo mieszkaniowe ma być państwowa spółka akcyjna Polskie Domy Drewniane. Zostanie utworzona przez PGL Lasy państwowe, NFOŚiGW oraz BOŚ Bank.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu