Ekoinwestycje na lepszych warunkach

opublikowano: 04-10-2013, 00:00

Finansowanie: O możliwości preferencyjnego pozyskania pieniędzy na proekologiczne inwestycje warto pytać w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska, funduszach wojewódzkich albo w bankach

Przedsiębiorcy, którzy planują proekologiczne inwestycje, mogą je sfinansować na preferencyjnych warunkach. Taką możliwość dają między innymi programy unijne.

— Jednak w tej perspektywie finansowej została już tylko końcówka pieniędzy z takich programów. Nowe ruszą od przyszłego roku, ale dotacji będzie już mniej. Więcej pojawi się pożyczek nisko oprocentowanych — mówi Anna Żyła, główny ekolog BOŚ Banku.

Główny dysponent

Informacji o aktualnych programach i możliwościach finansowania inwestycji proekologicznych najlepiej szukać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). To najważniejsze na poziomie krajowym źródło finansowania inwestycji proekologicznych, które zarządza różnymi strumieniami finansowania przedsięwzięć służących ochronie środowiska, zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi pieniędzmi. Na poziomie regionalnym partnerem dla przedsiębiorców mogą być Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Narodowy Fundusz i Wojewódzkie Fundusze, choć wspólnie tworzą system finansowania ochrony środowiska w Polsce i często ze sobą współpracują, są niezależne, mają odrębne budżety, własne plany działań i innych zwierzchników. NFOŚiGW podleganadzorowi ministra środowiska, a fundusze wojewódzkie — właściwym zarządom województw.

— Programy realizowane przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW umożliwiają przedsiębiorcom uzyskanie tańszego finansowania dzięki dopłatom do oprocentowania kredytów bankowych oraz dopłatom do ceny wykupu obligacji przeznaczonych na realizację przedsięwzięć przyjaznych środowisku. Możliwe jest również uzyskanie nisko oprocentowanych pożyczek lub wręcz częściowej spłaty kapitału kredytów bankowych. Przy projektach finansowanych z funduszy międzynarodowych atutem są dość niskie wymogi względem wysokości wkładu własnego oraz możliwość karencji w spłacie kapitału. Pewne źródła finansowania można przy tym łączyć z innymi, chociaż zależy to już od specyfiki danego projektu czy programu. Niektóre sposoby finansowania wyróżnia możliwość uzyskania korzystnych warunków kredytowania realizacji przedsięwzięć również o charakterze niematerialnym, np. badania — tłumaczy mec. Rafał Grochowski, partner w Hogan Lovells.

Różne preferencje

Narodowy fundusz i wojewódzkie fundusze ochrony środowiska udzielają przedsiębiorcom finansowania bezpośrednio oraz za pośrednictwem banków. Ze wszystkimi 16 wojewódzkimi funduszami oraz narodowym funduszem współpracuje w tym zakresie głównie BOŚ Bank. — Jednak nie we wszystkich województwach oferty są dostępne także dla przedsiębiorców — zaznacza Anna Żyła.

Jej zdaniem, w ramach współpracy z narodowym funduszem i wojewódzkimifunduszami bank oferuje preferencyjność polegającą na obniżonym oprocentowaniu — to forma, która najbardziej interesuje przedsiębiorców. Ale BOŚ Bank także we własnym zakresie zapewnia finansowanie na preferencyjnych warunkach, w tych obszarach, w których ma wpływ na kształt produktu.

— Najczęściej jest to długość okresu finansowania, która może sięgać nawet 15 lat, a także długi okres karencji w spłacie kapitału. Jeszcze jeden sposób to możliwość spłaty kredytu z oszczędności wygenerowanych przez inwestycję, która też jest możliwa w niektórych produktach bankowych, dla określonych rodzajów inwestycji — mówi Anna Żyła.

Inne pomysły

Oprócz BOŚ Banku o ofertę finansowania preferencyjnego proekologicznych inwestycji można pytać także m.in. w Banku Millennium, ING Banku Śląskim, BGŻ, Citi Handlowym, BRE Banku i bankach spółdzielczych. Są to głównie kredyty oferowane na podstawie funduszy ochrony środowiska i międzynarodowych programów, np. PolSEFF z pieniędzy Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), w który zaangażowany był m.in. Bank Millennium. Co prawda nabór wniosków do programu PolSEFF już się zakończył, ale teraz bank współpracuje przy przygotowaniu nowego, analogicznego programu.

— Instytucją zarządzającą wypłatą premii inwestycyjnych będzie NFOŚiGW, a jego wprowadzenie planowane jest na koniec roku — mówi Marta Zakrzewska, ekspert ds. produktów i procesu kredytowego bankowości przedsiębiorstw w Banku Millennium.

Do grona banków oferujących ekokredyty dla przedsiębiorców dołącza także Deutsche Bank. Jeszcze w tym miesiącu ruszą pierwsze kredyty inwestycyjne na energooszczędne inwestycje małych i średnich firm.

— Będą one miały bardzo atrakcyjne oprocentowanie. Poza tym klienci otrzymają dodatkowo dofinansowanie w wysokości 6 proc. wartości kredytu, a w wybranych przypadkach nawet do 10 proc. — mówi Paweł Dziekoński, dyrektor zarządzający produktami kredytowymi w Deutsche Bank PBC.

Oferta powstała dzięki podpisaniu umowy z bankiem KfW, która opiewa na 40 mln EUR. Deutsche Bank spodziewa się, że zainteresowanie będzie duże i pieniądze zostaną podzielone między kredytobiorców już na przełomie 2013 i 2014 r. Instytucje finansowe oferują nie tylko kredyty na wsparcie proekologicznych przedsiębiorców. Np. Millennium Leasing proponuje Leasing Eko Energia dla firm, które zdecydują się na inwestycje w energooszczędne maszyny i urządzenia.

— Leasing Eko Energia oferuje możliwość uzyskania do 5 proc. premii od wartości netto finansowanego przedmiotu, na zakończenie umowy leasingu. Warunkiem wypłaty premii jest brak opóźnień w spłacie rat leasingowych (powyżej 30 dni) w całym okresie trwania umowy — wyjaśnia Marta Zakrzewska. Natomiast BOŚ Bank oferuje promocję na ekofaktoring, w przypadku którego chętnym do skorzystania z oferty tego rodzaju finansowania rozdaje laptopy za złotówkę, promując tym samym jednocześnie tańszy i ekologiczny elektroniczny obieg dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu