Ekologia przejmuje stery

opublikowano: 16-01-2017, 22:00

Deweloperzy obiektów przemysłowych i logistycznych muszą stawiać czoła coraz wyższym wymaganiom najemców

Ze względu na rosnącą w społeczeństwie wiedzę o ekologii, inwestycje o charakterze magazynowym i produkcyjnym coraz częściej powstają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

KRYZYS NIESTRASZNY: Rynek magazynowy w Polsce dzięki stabilnemu rozwojowi jest na tyle silny, że zawirowania w światowej gospodarce nie przeszkodziły mu w kolejnych rekordach, także pod względem wielkości powierzchni zbudowanej i wynajętej — mówi Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.
Zobacz więcej

KRYZYS NIESTRASZNY: Rynek magazynowy w Polsce dzięki stabilnemu rozwojowi jest na tyle silny, że zawirowania w światowej gospodarce nie przeszkodziły mu w kolejnych rekordach, także pod względem wielkości powierzchni zbudowanej i wynajętej — mówi Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną. ARC

— Oczywiście daleko im pod tym względem do najbardziej zaawansowanych nieruchomości komercyjnych, ale są wyposażane w nowoczesne instalacje technologiczne, umożliwiające rekuperację ciepła. Zwiększana jest ilość światła dziennego, stosuje się oświetlenie LED w całych budynkach i czujniki ruchu. Poza tym ogranicza się zużycie wody — opowiada Robert Dobrzycki, partner zarządzający na Europę Panattoni Europe.

Nowe reguły

Od kilku lat na rynek magazynowy w Polsce wpływa przede wszystkim intensywny rozwój sektora e-commerce, który sprawia, że potrzeba więcej miejsca do składowania towarów. Aby zapewnić im sprawny przepływ, branża magazynowa jest coraz bardziej otwarta na nowe technologie. — W ostatnim czasie chętnie zwraca się m.in. w kierunku automatyzacji, robotyki i wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości. Dlatego coraz częściej zmienia się struktura budynków. Będą wyższe od standardowych, z wbudowanymi antresolami — twierdzi przedstawiciel Panattoni Europe. Wiele wskazuje na to, że nowinki technologiczne będą coraz bardziej potrzebne.Według niektórych prognoz na skutek Brexitu sektor może liczyć na dodatkowe przyspieszenie tempa wzrostu.

— Inwestorzy będą szukali atrakcyjnych miejsc na działalność poza Wielką Brytanią, a Polska powinna na tym skorzystać. Duży popyt znajduje pokrycie w podaży nowych powierzchni, dlatego stawki czynszu są stabilne od dłuższego czasu. To dobra sytuacja, bo dzięki temu nasz rynek jest oceniany jako przewidywalny. Spodziewamy się, że główny popyt na magazyny będzie się wciąż koncentrował w najbardziej popularnych regionach naszego kraju, ale mniejsze ośrodki będą systematycznie zyskiwały znaczenie. W szczególności liczymy na ożywienie wschodniej części Polski — mówi Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.

Cała naprzód

Deweloperzy będą chcieli jak najlepiej wykorzystać sprzyjające okoliczności. Wielu z nich ma na nowy rok bardzo ambitne plany. Firma Segro rozpocznie w najbliższym czasie m.in. nowy projekt deweloperski w Warszawie.

— Planujemy również dalszą uważną obserwację rynku i nie wykluczamy, że jeśli pojawi się możliwość zakupu atrakcyjnego gruntu, w przyszłości rozpoczniemy inwestycję w nowym miejscu. W 2017 r. zamierzamy jeszcze intensywniej inwestować w zielone technologie i inne rozwiązania, które pozwolą klientom optymalizować procesy biznesowe. W starszych budynkach systematycznie i konsekwentnie wymieniamy oświetlenie na bardziej ekologiczne, zaś wszystkie nowe obiekty planujemy certyfikować w systemie BREEAM — zapowiada Magdalena Szulc, dyrektor Segro na Europę Centralną.

Panattoni będzie się rozwijać na głównych rynkach, ale nie zapomni o pobocznych, a więc Bydgoszczy, Szczecinie i Lublinie. Spółka planuje też rozwój w Białymstoku, Kielcach, Toruniu i Zielonej Górze. Także MLP Group planuje w tym roku kilka inwestycji, m.in. zbuduje park logistyczny w Czeladzi.

— Kupiliśmy dwie działki — we Wrocławiu i w miejscowości Szałsza pod Gliwicami. Naszym celem będzie komercjalizacja planowanych tam obiektów. W przygotowaniu mamy także budowę parków logistycznych pod Poznaniem, w okolicy Łodzi i Strykowa — informuje Radosław T. Krochta. Spółka Biuro Inwestycji Kapitałowych skoncentruje się w tym roku na rozbudowie Centrum Logistycznego w Sosnowcu i budowie Centrum Logistycznego Kraków III. — Przez najbliższe 2,5 roku chcemy zwiększyć zasoby magazynów o ponad 75 proc., do prawie 100 tys. mkw. — mówi Mirosław Koszany, prezes Biura Inwestycji Kapitałowych. Najważniejszym przedsięwzięciem 7R Logistic będzie natomiast rozbudowa Parku Logistycznego Kraków Kokotów — Brzegi, który ma mieć ponad 150 tys. mkw.

— Kontynuujemy także rozbudowę Parku Logistycznego Gdańsk — Kowale, w którym powstaną dwa ostatnie magazyny. Rozpoczniemy też nową inwestycję — Beskid Park w Bielsku-Białej. W kręgu naszych zainteresowań są również Łódź, Śląsk i Polska Zachodnia. Zapowiada się więc pracowity rok — przekonuje Jerzy Czajkowski, pełnomocnik ds. inwestycji w 7R Logistic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ekologia przejmuje stery