Ekologia to wciąż puste hasło

MIB
opublikowano: 14-07-2011, 00:00

Outsourcing w polskich flotach? Tak, ale nie on-line. Ekologia? Może później — wskazuje barometr rynku CFM opracowany przez Arval.

Outsourcing w polskich flotach? Tak, ale nie on-line. Ekologia? Może później — wskazuje barometr rynku CFM opracowany przez Arval.

Z badania wynika, że outsourcing usług flotowych cieszy się w Polsce dużą popularnością, większą niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej objętych badaniem. Rodzime firmy najchętniej korzystają z usług związanych z obsługą techniczną aut (89 proc.), wymianą ogumienia (93 proc.), ubezpieczeniem (91 proc.) i likwidacją szkód (76 proc.). Inaczej jest w przypadku korzystania z rozwiązań ułatwiających zarządzanie flotą. Należy do nich przede wszystkim raportowanie on-line. Na to niezwykle wygodne dla flot firmowych rozwiązanie, pozwalające na bieżące śledzenie parku aut służbowych, decyduje się zaledwie 21 proc. firm zatrudniających ponad 100 osób i 26 proc. zatrudniających ponad 500 osób. W tym względzie polskie firmy wypadają gorzej niż z innych krajów UE, gdzie z takiej usługi korzysta odpowiednio 32 proc. i 45 proc. firm.

Barometr rynku wysondował również zapotrzebowanie na nowe usługi, które mogłyby pojawić się na rynku ze strony osób zarządzających flotami. Z badania wynika, że przedsiębiorstwa w Polsce w mniejszym stopniu niż te z pozostałych krajów UE są zainteresowane usługami związanymi z raportowaniem kwestii ekologicznych, takich jak emisja CO2.

— Raportowanie emisji CO2 nadal pozostaje jedynie sloganem wpisującym się w hasła o społecznej odpowiedzialności biznesu. W Polsce dla firm nie ma realnych korzyści wynikających z redukowania emisji CO2, więc przedsiębiorstwa bardziej traktują je jako wymóg korporacyjny niż dobrowolne działanie chroniące środowisko naturalne — mówi Bartłomiej Kwapisz z Arvala.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu