Ekologiczna niedziela w Rzymie

  • PAP
opublikowano: 13-01-2019, 11:25

Ekologiczną niedzielę ogłosiły władze Rzymu i wprowadziły zakaz jazdy większości samochodów przez prawie cały dzień. W Wiecznym Mieście w ostatnich dniach smog podniósł się do poziomu krytycznego.

Zgodnie z rozporządzeniem władz stolicy Włoch zakaz ruchu samochodów obowiązywać będzie w godzinach od 7.30 do 12.30 i od 16.30 do 20.30. Dotyczy niemal wszystkich pojazdów w wyjątkiem tych z silnikiem benzynowym Euro 6, elektrycznych i hybrydowych, a także na metan i gaz płynny LPG.

Mandat za złamanie zakazu wynosi 164 euro.

Ta pierwsza w tym roku niedziela bez samochodu, którą - jak się podkreśla- wymusił stan zanieczyszczenia powietrza budzi protesty handlowców, bo przypada w drugi weekend zimowych wyprzedaży.

Rzymski dziennik "Il Messaggero" cytuje wypowiedzi przedstawicieli branży handlowej, którzy mówią, że opracowując kalendarz dni bez samochodu należy brać pod uwagę także zainteresowanie klientów okazjami w sklepach oraz potrzebami ich właścicieli. "Poniesiemy duże straty"- podkreślają kupcy.

Zarząd miasta wyjaśnił zaś, że celem zakazu ruchu jest ograniczenie coraz bardziej dotkliwej emisji trujących substancji i uwrażliwienie mieszkańców na kwestie związane z ochroną środowiska.

Dodatkowo zarządzono, że urządzenia grzewcze w budynkach nie mogą być nastawione na temperaturę wyższą niż 18 stopni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy