Czytasz dzięki

Ekonomiści: „gołębi” Draghi nie skłoni Fed do cięcia stóp

opublikowano: 18-06-2019, 17:24

Fed nie zdecyduje się w środę na cięcie stóp w związku z „gołębim” sygnałem wysłanym we wtorek przez szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, uważają ekonomiści.

Dragi zaskoczył we wtorek rynki wypowiedzią, którą rynki potraktowały jako zapowiedź obniżki stóp EBC nawet już w przyszłym miesiącu. Sal Guatieri, ekonomista BMO Capital Markets powiedział, że choć Fed prawdopodobnie weźmie pod uwagę sygnał wysłany przez Draghiego, to „fakt, że inne banki centralne rozważają luzowanie nie jest wśród trzech głównych powodów obniżek stóp przez Fed”. Jego zdaniem, obawy eskalacji konfliktu handlowego między USA i ich największymi partnerami handlowymi: Chinami i Europą, mają obecnie dużo większe znaczenie niż inne problemy.

Po wypowiedzi szefa EBC spadła rentowność obligacji 10-letnich USA, w górę poszły indeksy amerykańskich rynków akcji.

Większość ekonomistów nie spodziewa się cięcia stóp w środę. Niektórzy uznali reakcję rynku na wypowiedź Draghiego za przesadną.

- Wszystko, co powiedział Draghi, to że luzowanie wciąż jest dostępnym narzędziem, a nie to, że wkrótce do niego dojdzie – zauważył Ian Pollick, szef strategii w Ameryce Północnej w CIBC Capital Markets. - Reakcja rynków mówi w rzeczywistości to, że bankierzy centralni zrobiliby dużo więcej dla uspokojenia rynków, gdyby nie robili nic – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane