Czytasz dzięki

Ekonomiści oczekują umocnienia złotego po pandemii

opublikowano: 11-05-2020, 09:30

Ekonomiści oczekują, że waluty krajów Europy środkowej będą stabilne lub umocnią się w okresie następnych 12 miesięcy, informuje Reuters.

Z przeprowadzonego przez agencję badania wynika, że ekonomiści oczekują szybszego wzrostu gospodarek Europy środkowej niż zachodnich po pandemii.

Zobacz więcej

Złoty

Istockphoto


Sondaż przeprowadzony wśród 33 analityków pokazał, że spodziewają się umocnienia w ciągu 12 miesięcy złotego o 3,3 proc. do 4,40 za euro. W poniedziałek złoty osłabia się wobec euro o 0,2 proc. do 4,55.

Mateusz Sutowicz, analityk Bank Millennium powiedział Reutersowi, że oczekuje mocnego odbicia gospodarczego w Polsce po słabym drugim kwartale, co stanie się fundamentem oczekiwanego umocnienia złotego, najbardziej płynnej waluty regionu.

Analitycy spodziewają się umocnienia w ciągu 12 miesięcy korony czeskiej o ok. 5 proc. do 25,875 za euro. Reuters zastrzega jednak, że zebrał prognozy jeszcze przed większym niż oczekiwano cięciem stóp przez bank centralny Czech w czwartek.

Węgierski forint ma umocnić się w ciągu 12 miesięcy najmniej, tylko o 0,1 proc., do 350 za euro. Równie stabilny ma być kurs serbskiego dinara, który ma osłabić się w perspektywie 12 miesięcy o 0,14 proc. do 117,75 za euro.

Analitycy spodziewają się natomiast osłabienia w okresie 12 miesięcy rumuńskiego leja o 1,6 proc. do 4,90 za euro. 

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane