Ekspansja biznesu miarą sukcesu

Partnerem materiału jest EY
opublikowano: 24-11-2021, 08:40
aktualizacja: 24-11-2021, 10:06

18 przedsiębiorców reprezentujących 12 polskich firm zakwalifikowało się do finału 19. edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Niezależne 13-osobowe jury, w skład którego wchodzą autorytety świata biznesu, w tym — rotacyjnie — zwycięzcy poprzednich edycji konkursu, wyłoni spośród finalistów najlepszego polskiego przedsiębiorcę, opierając się na sześciu kryteriach: przedsiębiorczości, wynikach finansowych, strategii, działalności międzynarodowej, relacjach z pracownikami i otoczeniem oraz na nowych technologiach. W czerwcu 2022 r. w Monte Carlo laureat konkursu EY Przedsiębiorca Roku będzie rywalizował o tytuł EY World Entrepreneur Of The Year.

— Mamy przyjemność już po raz 19. prowadzić polską edycję międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Cieszymy się, że polscy przedsiębiorcy po raz kolejny będą reprezentować nasz kraj podczas rywalizacji o tytuł EY World Entrepreneur Of The Year. W przygotowanie i prowadzenie programu EY Przedsiębiorca Roku co roku angażuje się ponad setka pracowników EY, którzy spotykają się z przedsiębiorcami, aby móc przygotować analizy kandydatów i przedłożyć je niezależnemu jury — mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska.

— Nasi pracownicy przygotowali setki dokumentów i opracowali liczne analizy, które są pomocą dla jury. Jako audytor konkursu mogę potwierdzić, że proces wyboru finalistów został przeprowadzony rzetelnie i obiektywnie. Zadanie wyłonienia laureatów przez jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku jest w tym roku niełatwe, ze względu na dużą liczbę silnych kandydatów — dodaje Marek Jarocki, audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Odsłony technologii

Przemysław Kimla, reprezentujący firmę KIMLA, łączy w sobie wiele umiejętności, z których każda mogłaby stać się podstawą osobnego biznesu. Kompetencje założyciela i lidera firmy sprawiają, że łączy ona w swojej działalności w efektywnej synergii IT, mechatronikę i innowacje. Produkowane w firmie KIMLA maszyny do cięcia laserem metali czy obrabiarki sterowane komputerowo słyną z wydajności i solidności. Znajdują zastosowanie w przemyśle ciężkim, w motoryzacji, w produkcji sprzętu AGD i wygrywają rynkową konkurencję z produktami innych dostawców, w tym globalnych potentatów.

Dawid Leśniakiewicz, Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Piotr Pełka — twórcy Gigantów Programowania — to absolwenci Politechniki Warszawskiej, którzy odrzucili kariery programistów, by łatać lukę edukacji programistycznej będącej główną przeszkodą w realizowaniu cyfrowej transformacji. Poprzez naukę dzieci i młodzieży można nie tylko zaspokajać pilną potrzebę w zakresie edukacji i tworzyć podwaliny pod rozwój cyfrowej gospodarki, ale też nieźle na niej zarabiać. Po 6 latach od założenia Giganci Programowania funkcjonują w Polsce w ponad 60 własnych placówkach oraz 70 placówkach franczyzowych i prowadzą dynamiczną ekspansję zagraniczną.

Bracia Rafał i Jakub Lachowscy, twórcy firmy Plantalux, rozwijają z kolei technologie wspomagania wzrostu roślin przy pomocy oświetlenia w uprawach szklarniowych. Oferują lampy LED, ale też inteligentny system monitorowania wzrostu roślin przez dozowanie wiązki światła emitowanej na roślinę. Nowym produktem jest komputer klimatyczny, który steruje wszystkimi czynnikami stymulującymi wzrost roślin. Główny cel firmy to dostarczanie narzędzi umożliwiających tańszą produkcję żywności przy jednoczesnym zwiększaniu ich wartości smakowych i jakościowych. 90 proc. przychodów spółki pochodzi z eksportu, a perspektywy dalszej ekspansji są nieograniczone.

Spółka 11 bit studios to jedna z największych firm gamingowych w Polsce, która zdobywa też uznanie za granicą. Kapitalizacja firmy na giełdzie wynosi ponad 1 mld zł. Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał i Michał Drozdowski — założyciele firmy, twórcy takich gier jak „This War of Mine” czy „Frostpunk” — mają plany globalne. Skłania ich do tego fakt, że w ostatnich latach przychody ze sprzedaży zagranicznej przekroczyły aż 98 proc. przychodów ogółem. Strategia firmy zakłada prowadzenie kilku projektów jednocześnie, a nie koncentrowanie się na flagowcach. Jednocześnie odżegnuje się od mainstreamu, by oferowane gry stały się alternatywą dla rynkowych hitów niosącą nie tylko rozrywkę, ale też poruszające graczy przesłanie.

Innowacje i rozwój

Rafał Brzoska — pomysłodawca, twórca i prezes zarządu Grupy Kapitałowej Integer — stoi na czele wiodącej platformy dostaw dla e-commerce. Flagową spółką grupy jest InPost, który zrewolucjonizował rynek przesyłek w Polsce i dalej z powodzeniem podbija rynki zagraniczne. Tylko w 2020 r. stworzona przez Rafała Brzoskę firma obsłużyła 249 mln przesyłek. Tegoroczny debiut firmy na giełdzie EURONEXT w Amsterdamie jest największym debiutem europejskiej spółki technologicznej w historii kontynentu.

Pod koniec 2019 r. Dawid Nidzworski dał początek Geneme — start-upowi biotechnologicznemu. Obecnie firma zatrudnia ponad 150 osób i przeżywa niezwykle dynamiczny wzrost. Dołączyła do holdingu Eton Group zrzeszającego innowacyjne start-upy, które dążą do zwiększenia dostępu do szybkiej i możliwie taniej diagnostyki medycznej. Dawid Nidzworski nadzoruje realizację 20 projektów badawczo-rozwojowych o łącznej wartości ponad 28,8 mln euro, przyczyniając się tym samym nie tylko do rozwoju polskiej biotechnologii, ale też do zwiększenia jej obecności w świecie.

Adam Piotrowski, prezes giełdowej spółki VIGO System, rozwija produkcję zaawansowanych detektorów podczerwieni, modułów detekcyjnych i materiałów półprzewodnikowych. Produkty firmy są poszukiwane i wchłaniane przez przemysł obronny, w ochronie środowiska, medycynie, w przemyśle kosmicznym. Wdrażanie ich to koło zamachowe cyfrowej transformacji, więc popyt na nie stale rośnie w kraju, a jeszcze bardziej za granicą.

Eliza Trzmiel stojąca na czele Inter Group uruchomiła biznes w odpowiedzi na konieczność usamodzielnienia się po zakończeniu studiów. Od razu trafiła w dziesiątkę — postawiła na produkcję wysokiej jakości pilniczków do paznokci, niezbędnych do zabiegów manicure i pedicure. Jej salon kosmetyczny szybko przeobraził się w hurtownię, a następnie w hale fabryczne do produkcji pilniczków i rozwijania innych produktów podnoszących jakość i bezpieczeństwo usług salonów kosmetycznych.

Jakość w usługach

20 lat temu, po odejściu ze szpitala, Beata Drzazga rozpoczęła służbę pacjentom potrzebującym długoterminowej opieki. Dzisiaj kierowana przez nią firma BetaMed zatrudnia ponad 3100 pracowników i świadczy usługi dla około 6 tys. pacjentów w 11 województwach. Mottem i dźwignią biznesu jest pasja jakościowego usługiwania pacjentom z pomocą nowoczesnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego.

Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń to światowy lider produkcji sprzętu niezbędnego do prowadzenia pasiek i rozwijania pszczelarstwa. Firma osiąga około 70 proc. przychodów z eksportu do ponad 70 krajów. Ostatnio produkcję jakościowego sprzętu pszczelarskiego poszerza o produkcję i dystrybucję naturalnych miodów oraz produktów pszczelarskich.

Piotr Czachorowski to twórca firmy Krynica Vitamin, wiodącego producenta napojów bezalkoholowych, który zaopatruje w swoje produkty globalne marki i największe sieci dystrybucyjne. Spółka prowadzi sprzedaż w 38 krajach, a przychody z eksportu to ponad połowa wszystkich przychodów.

Bogdan Łukasik stoi na czele grupy kapitałowej Modern Expo — globalnego dostawcy rozwiązań dla punktów handlu stacjonarnego i internetowego, które zwiększają efektywność sprzedaży i komfort kupujących. Firma tworzy terminale paczkowe wraz z oprogramowaniem i wyposaża future stores — bezobsługowe punkty sprzedaży detalicznej. Działa w 70 krajach.

FINALIŚCI 19. EDYCJI KONKURSU EY PRZEDSIĘBIORCA ROKU:

Produkcja i Usługi

 • Beata Drzazga – Betamed
 • Rafał Brzoska – Integer
 • Piotr Czachorowski – Krynica Vitamin
 • Bogdan Łukasik – Modern Expo
 • Tomasz Łysoń – Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń

Nowe Technologie/Innowacyjność

 • Grzegorz Miechowski, Przemysław Marszał, Michał Drozdowski – 11 bit studios
 • Przemysław Kimla - KIMLA
 • Adam Piotrowski – VIGO System Nowy Biznes
 • Dawid Nidzworski – Geneme
 • Dawid Leśniakiewicz, Radosław Kulesza, Piotr Pełka, Sebastian Langa – Giganci Programowania
 • Eliza Trzmiel – Inter Group
 • Rafał Lachowski, Jakub Lachowski – Plantalux
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane