Eksperci: koszt pokoju z Koreą Północną to 2 bln USD

opublikowano: 10-05-2018, 11:00
aktualizacja: 10-05-2018, 11:01

Aby utrzymać pokój na Półwyspie Koreańskim trzeba przygotować się na wydatek rzędu 2 bln USD w okresie ponad 10 lat, szacują eksperci Eurizon SLJ Capital z Londynu.

Stephen Jen i Joana Freire oszacowali koszt utrzymania stabilności północnokoreańskiej gospodarki w okresie  denuklearyzacji kraju opierając się na danych dotyczących procesu unifikacji NRD po zjednoczeniu Niemiec, co kosztowało ponad 1,2 bln EUR, czyli obecne 1,7 bln EUR.

Zobacz więcej

Kim Dzong Un

PAP/NEWSCOM

- Biorąc pod uwagę zagrożenie reprezentowane przez arsenał jądrowy, pan Kim Dzong Un znalazł się w pozycji umożliwiającej żądanie bardzo dużego zobowiązania finansowego od reszty świata w celu zabezpieczenia całkowitej denuklearyzacji – napisali Jen i Freire. – Podkreślamy, że nie przekonujemy iż Korea Północna powinna domagać się takiego wsparcia finansowego lub to zrobi. Jedynie głośno myślimy jaka mogłaby być jego wielkość – dodali.

Eksperci uważają, że jednym z rozwiązań jest podział kosztów pokoju na Półwyspie Koreańskim między USA, Chiny, Japonię i Koreę Południową. Wskazują jednocześnie, że „zdenuklearyzowana, ale permanentnie gospodarczo nierozwinięta Korea Północna” nie dawałaby nadziei na trwały pokój.

- Dlatego zakładamy, że denuklearyzacja, o ile do niej dojdzie, musi kosztować aby mieć pewność, że Korea Północna jest stabilna gospodarczo – napisali Jen i Freire.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu