Eksperci o ochronie danych osobowych w Polsce

opublikowano: 29-01-2007, 17:40

Większość Polaków nie ma dostatecznej wiedzy na temat zasad ochrony danych osobowych - oceniają eksperci.

Większość Polaków nie ma dostatecznej wiedzy na temat zasad ochrony danych osobowych - oceniają eksperci. W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja naukowa na temat stanu ochrony danych osobowych w Polsce.

Zorganizowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) oraz Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego w Warszawie konferencja odbyła się z okazji obchodzonego 28 stycznia - po raz pierwszy - Europejskiego Dnia Ochrony Danych Osobowych.

Dyrektor Departamentu Orzecznictwa, Legislacji i Skarg Biura GIODO Monika Krasińska podkreśliła, że zainteresowanie problematyką ochrony danych osobowych w Polsce pojawiło się kilkanaście lat temu. Zaznaczyła, że stworzenie ustawodawstwa dostosowanego do standardów europejskich było warunkiem przyjęcia naszego kraju do Unii Europejskiej.

Jak mówiła Krasińska, waga ochrony danych osobowych wzrasta wraz z rozwojem nowych technologii, handlu elektronicznego oraz postępującej informatyzacji instytucji prywatnych i publicznych. "Korzystanie z danych biometrycznych (np. odciski palców - PAP) z wyjątku staje się powoli regułą. Uzyskiwanie technicznych możliwości tworzenia, łączenia i wymiany baz danych w znacznym stopniu utrudnia sprawowanie kontroli nad treścią danych osobowych oraz ich przepływem" - powiedziała.

Zdaniem marszałka Sejmu Marka Jurka, ochrona danych osobowych w Polsce to sprawa kluczowa dla dobrego funkcjonowania demokracji. "Zawsze będziemy zadawali sobie podstawowe pytania, co robić, żeby dane poszczególnych osób były właściwie chronione" - podkreślił Jurek.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Michał Serzycki przypomniał, że uchwalone w 1984 r. Prawo prasowe zakazywało publikacji - bez zgody zainteresowanego - informacji oraz danych dotyczących prywatnej sfery życia. Z kolei uchwalona w 1997 r. Konstytucja - mówił Serzycki - zagwarantowała obywatelom prawo do prywatności.

"Szczegółowe normy w tym zakresie wprowadziła ustawa o ochronie danych osobowych, której dziesięciolecie uchwalenia będziemy obchodzić w tym roku" - dodał.

Po konferencji rozstrzygnięto studencki konkurs ze znajomości problematyki ochrony danych osobowych. Podpisano także porozumienie o współpracy pomiędzy GIODO i uczelnią.

Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z 29 sierpnia 1997 roku, GIODO kontroluje zgodność przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych, wydaje decyzje i rozpatruje skargi, dotyczące ochrony danych osobowych. Prowadzi także rejestr zbiorów danych.

Michał Serzycki jest drugim GIODO w historii tego urzędu. Przed nim od 1998 roku przez dwie kadencje (osiem lat) funkcję Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych pełniła Ewa Kulesza. Jej kadencja wygasła w maju ubiegłego roku.(DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane