Czytasz dzięki

Eksperci ocenili dobrą zmianę

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 22-03-2017, 22:00

W pierwszej dziesiątce rankingu Giełdowa Spółka Roku 2016 próżno szukać firm kontrolowanych przez skarb państwa

Pierwsza ze spółek, na którą państwo od niedawna ma pośredni wpływ — Alior Bank — uplasowała się na jedenastej pozycji. Zrepolonizowany jeszcze w 2015 r. bank poprawił swoją ogólną ocenę o 11 pkt., zaś w prestiżowej kategorii „Kompetencje zarządu” nie tylko pokonał bankowych konkurentów, ale okazał się również najlepszy w całej państwowej stawce. Jeszcze mocniej reszcie peletonu Alior odjechał w kategorii „innowacyjność”, gdzie blisko 91 pkt. w pełnym zestawieniu stawia go jedynie za CD Projektem.

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.
Wyświetl galerię [1/2]

Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.

Jak nietrudno się domyślić, największy awans wśród spółek skarbu państwa zanotowała JSW. Spółka z Jastrzębia-Zdroju, która była „czerwoną latarnią” rankingu z 2015 r., teraz zajmuje miejsce w środku tabeli. Na niekorzyść JSW działa bardzo niska innowacyjność (gorszy jest tylko BOŚ), eksperci dobrze natomiast postrzegają sukces w ubiegłym roku (lepsze tylko Alior i PKN Orlen).

To właśnie Orlen jest sprawcą kolejnej niespodzianki. Paliwowy gigant w ubiegłym roku otrzymał zdecydowanie najgorszą ocenę w zakresie kompetencji zarządu — zapewne ze względu na kontekst polityczny. Tymczasem 12 miesięcy później, po największym w całym gronie awansie, zarząd paliwowego giganta oceniany jest lepiej niż kierownictwa 11 innych państwowych spółek.

Co więcej, w gronie tym Orlen uzyskał także najlepszą ocenę w kategorii „perspektywy rozwoju”, zaś w „relacjach z inwestorami” ustępuje jedynie PZU. W siłą rzeczy nacechowanej politycznie kategorii „kompetencje zarządu” niechlubne ostatnie miejsce wśród spółek z udziałem skarbu państwa zajmują ex aequo PKP Cargo i Energa. Energetycy zamykaliby tabelę także w „perspektywach rozwoju”, gdyby nie jeszcze niższa ocena Giełdy Papierów Wartościowych. Bank otwierał zestawienie państwowych uczestników badania Giełdowa Spółka Roku i bank je też zamyka. Mowa o Banku Ochrony Środowiska, który za sprawą wejścia w program naprawczy został oceniony najniżej zarówno w kategorii ogólnej, jak i w relacjach z inwestorami, innowacyjności czy potencjalnej rekomendacji przez ekspertów ich znajomym. Ankietowani niechętnie poleciliby także PGNiG oraz Police. W przypadku tej ostatniej, poza ubiegłorocznymi senegalskimi perypetiami, znaczenie mogła mieć także niska znajomość deklarowana przez uczestników badania. Ostatnią spółką z udziałem skarbu państwa, która wygrała plebiscyt na Giełdową Spółkę Roku, była Giełda Papierów Wartościowych, która w 2011 r. zajęła pierwszą pozycję wspólnie z LPP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl

Polecane