Ekspert: rosną ceny działek budowlanych

  • PAP
opublikowano: 18-02-2019, 13:05

Średnia cena metra kw. gruntu pod budowę domu wzrosła w styczniu o ponad 10 proc. licząc rok do roku - poinformował analityk rynku nieruchomości domiporta.pl Bartłomiej Baranowski. Jak zaznaczył, w 2018 roku działki drożały po raz pierwszy od kilku lat.

"Średnia cena mkw. gruntu o powierzchni od 1 tys. do 2 tys. m kw. wzrosła w styczniu o ponad 10 proc., licząc rok do roku" - podał Baranowski. Jak wyliczył ekspert, w 2016 roku ceny całkowite działek spadły o 0,8 proc., a w 2017 - o 2,8 proc.

Spadki cen działek, liczone w cenach za m kw., były jeszcze wyższe. W 2016 roku, w porównaniu do poprzedniego roku, średnie ceny spadły o 3,4 proc., a w 2017 - o 3 proc.

"Ceny gruntów w latach 2016-17 nie rosły z kilku powodów, ale przede wszystkim było nimi za małe zainteresowania nabywców" - zauważył Baranowski. "Deweloperzy we wspomnianych latach posiadali już duże banki ziemi i bez trudu przeprowadzali kolejne inwestycje, nadążając z rosnącymi oczekiwaniami nabywców mieszkań. Natomiast prywatni inwestorzy marzący o własnym domu nie stanowili jeszcze zbyt pokaźnej liczby" - powiedział Bartłomiej Baranowski.

Jak dodał ekspert, "wybuch zainteresowania działkami i budową domów miał nadejść dopiero w 2018 roku i od tego roku zainteresowanie gruntem systematycznie rośnie". "W styczniu bieżącego roku najwięcej Polaków poszukiwało gruntu do 100 tys. zł - chęć posiadania takiej działki zgłosiło ponad 35 proc. użytkowników serwisu domiporta.pl. Na drugim miejscu znalazły się posesje w przedziale cenowym od 150 do 300 tys. zł, którymi interesowało się 18 proc. użytkowników" - podał Baranowski.

"Polacy są najbardziej zainteresowani kupnem gruntu pomiędzy 500 a 2 tys. m kw., blisko 60 proc. internautów wybrało powierzchnię w tych zakresach" - zauważył analityk rynku nieruchomości domiporta.pl.

Jak podał Baranowski, "pod koniec stycznia najdroższym województwem (według najpopularniejszej powierzchni - 1 tys. - 2 tys. m kw.) było mazowieckie, gdzie za mkw. gruntu trzeba było zapłacić 218 zł". "Kolejne w zestawieniu było małopolskie z wynikiem 120 zł za m kw. Na drugim biegunie znalazły się województwa lubuskie i warmińsko-mazurskie, gdzie za mkw. należało zapłacić odpowiednio 56 i 67 zł" - wyliczył ekspert.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu