Eksport do USA uratował Niemcy przed recesją

opublikowano: 21-11-2019, 13:14

Wysoka dynamika eksportu do USA pomogła Niemcom uniknąć spadku PKB w trzecim kwartale i tym samym technicznej recesji, informuje Reuters.

W trzecim kwartale PKB Niemiec rósł o 0,1 proc. po tym jak spadał o 0,1 proc. w drugim. Kluczowy dla największej europejskiej gospodarki eksport rósł w trzecim kwartale o 1,7 proc. w ujęciu rocznym. W drugim spadał o 1,3 proc. Eksport do USA rósł w trzecim kwartale o 7,6 proc. po tym jak w drugim jego dynamika wynosiła 5,3 proc. Eksport do Francji, drugiego najważniejszego partnera handlowego Niemiec, rósł w minionym kwartale o 3,1 proc. W drugim kwartale zanotowano jego stagnację.

Reuters/FORUM

Gabriel Felbermayr, szef Kilońskiego Instytutu Światowej Gospodarki (IfW) zwrócił uwagę w rozmowie z Reutersem, że euro osłabło o 14 proc. wobec dolara od początku 2018 roku.

- Mocny dolar to jeden z makroekonomicznych efektów ubocznych polityki handlowej Trumpa wobec Chin. Prowadzi do zmian w handlu – powiedział.

Reuters zwraca uwagę, że wzrost eksportu do USA i Francji pozwolił Niemcom złagodzić skutki stagnacji eksportu do Chin, który w trzecim kwartale rósł tylko o 0,3 proc. W drugim jego dynamika wynosiła 1,8 proc., a pierwszym 6,3 proc. Dla Niemiec oznacza to mniejsze uzależnienie od zmian popytu w Chinach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane