Eksport na wschód spada nie przez politykę

PAP
08-04-2014, 18:34

Główne powody spadku eksportu do Rosji i Ukrainy w pierwszym kwartale br. nie mają przyczyn politycznych, ocenił we wtorek w Katowicach wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wskazał m.in. na spowolnienie rosyjskiej gospodarki i dewaluację rubla.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wicepremier podał we wtorek, że w pierwszym kwartale br. polski eksport do Rosji spadł o 7,7 proc., a do Ukrainy – o 19 proc.

„Główne powody – nie polityczne, wynikające z napięcia wokół sytuacji na Krymie czy na Ukrainie. Główne powody to ewidentne spowolnienie w rosyjskiej gospodarce, dewaluacja rubla, pogorszenie się procesów inwestycyjnych i modernizacyjnych rosyjskiej gospodarki, w związku z czym jest mniej popytu” - powiedział we wtorek Piechociński.

Zaznaczył, że zmniejszenie eksportu szczególnie dotknęło szeroko pojęty przemysł elektromaszynowy, którego udział w polskim eksporcie w ub. roku wynosił 36 proc.

„Szacuję, że jeśli w czarnym scenariuszu - być może jakichś napięć o charakterze polityczno-instytucjonalnym - może być nawet spadek już nie o kilka, ale o kilkadziesiąt procent. Wicepremier dodał, że istnieje potrzeba przekierowania tego potencjalnego eksportu do Rosji na nowe rynki.

Ocenił, że sytuacja wymaga m.in. „stabilniejszego wsparcia” ze strony Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) - „dlatego że nie wolno wycofywać się z trudnych rynków, trzeba chronić tam nasze interesy”.

Wicepremier zapewnił, że każdego dnia ma informacje o bieżącej sytuacji ze stu kilkudziesięciu firm, nie tylko handlujących, czy obsługujących transport na rynek rosyjski, ale też często dużych inwestorów.

„Na dzień dzisiejszy oni nie odnotowują sankcji o charakterze politycznym – może poza transportem międzynarodowym, gdzie wielu kierowców to Ukraińcy. To wywołuje, że te przejścia graniczne są trochę gorzej, mniej terminowo obsługiwane” - ocenił Piechociński.

Wśród większych bieżących problemów wymienił zatory płatnicze i mniejszy popyt. „I – uwaga – nasi eksporterzy sygnalizują, że aby utrzymać się na tamtym rynku, muszą niestety obniżać marże. W związku z tym to nie będzie w tym roku tak rentowny dla polskich przedsiębiorców rynek, jaki był w ub. roku” - zaznaczył wicepremier.

Przypomniał, że polski eksport na rynek rosyjski wzrósł w ub. roku o ponad 9 proc, a na rynki azjatyckiego obszaru poradzieckiego – o ponad 10 proc.

Janusz Piechociński uczestniczył we wtorek w konferencji „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej”, którą przygotowali w Katowicach organizatorzy odbywającego się tam od pięciu lat Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Eksport na wschód spada nie przez politykę