Eksport nadal rośnie szybciej niż import

Wiktor Krzyżanowski
01-10-2002, 00:00

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wyniósł w sierpniu 290 mln USD. To dobra wiadomość, zgodna z oczekiwaniami rynku. Ekonomiści przyznają, że dane o handlu zagranicznym są gorsze niż przed miesiącem, ale ich zdaniem nie ma powodów do obaw.

Rynek pozytywnie przyjął dane o sytuacji w handlu zagranicznym, mimo że były gorsze od przedstawionych miesiąc wcześniej. Eksport w sierpniu wyniósł 2,69 mld USD wobec 3,15 mld USD w lipcu. Spadł jednak import — w sierpniu wyniósł 3,58 mld USD wobec 3,76 w lipcu.

Przed miesiącem silny wzrost eksportu stał się kolejnym argumentem, przemawiającym za powolnym wychodzeniem polskiej gospodarki z fazy stagnacji. Ekonomiści ostrzegali jednak przed optymizmem. Czy opublikowane wczoraj przez NBP dane świadczą o tym, że pesymiści mieli rację?

— Nie jest źle. Trzeba pamiętać, że dane w kolejnych miesiącach mogą się różnić ze względu na czynniki sezonowe. Najważniejsze jednak jest, że eksport rośnie w stosunku rocznym, i to szybciej niż import — twierdzi Mirosław Gronicki, główny ekonomista BIG BG.

W sierpniu eksportowi zaszkodził kurs złotego.

— W lipcu słabnący złoty spowodował zwiększenie wpływów eksportowych. Z kolei w sierpniu złoty relatywnie umocnił się, co wywołało efekt odwrotny — tłumaczy Mirosław Gronicki.

Dla ekonomistów ważniejszy jednak od wyników w handlu zagranicznym jest poziom deficytu na rachunku obrotów bieżących, który jest wyznacznikiem skali nierównowagi zewnętrznej polskiej gospodarki. I mimo że deficyt wzrósł w sierpniu do 290 mln USD wobec 108 mln USD w lipcu, nadal jest niższy niż przed rokiem, co oczywiście cieszy analityków.

— Sytuacja jest dobra i na razie stabilność zewnętrzna polskiej gospodarki nie jest zagrożona. Deficyt w ujęciu rocznym nie powinien przekroczyć 3,4 proc. PKB. To bardzo dobry wynik — ocenia Marcin Mróz, ekonomista Societe Generale.

— Spory deficyt w handlu zagranicznym został zrównoważony przez przepływy niesklasyfikowane i bieżące transfery. Dlatego dane o deficycie bieżącym są całkiem dobre — uważa Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego.

Analitycy są zgodni, że w najbliższych miesiącach nie należy oczekiwać istotnej zmiany sytuacji w handlu zagranicznym.

— Eksport szybko reaguje na zmiany w popycie zagranicznym u naszych sąsiadów. W Niemczech popyt jest zmienny, i tak raczej będzie w najbliższych miesiącach — prognozuje Marcin Mróz.

— Prognozy dla eksportu rzeczywiście nie są zbyt optymistyczne w związku z bardzo powolnym wychodzeniem z recesji gospodarek naszych partnerów. Na szczęście słaby popyt wewnętrzny w Polsce skutkuje niewielką presją na import. Dlatego zagrożenia dla deficytu na rachunku bieżącym i dla równowagi zewnętrznej Polski na razie nie widać — uspokaja Mirosław Gronicki.

Okiem eksportera

Sytuacja polskich eksporterów z naszej branży nie jest łatwa. W Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych promuje się rodzime firmy, które korzystają z preferencji i dopłat. Z kolei ponowne wejście polskich firm z naszej branży na rynek rosyjski jest bardzo trudne. Wiele zmieniło się po kryzysie w Rosji z 1991 r. — przede wszystkim zmienił się rynek, a różnice kursowe powodują, że eksport zaczyna być coraz mniej opłacalny. Mimo to jest widoczna poprawa w eksporcie, jednak dynamika wciąż jest nieporównywalnie słabsza niż kilka lat temu. Bez aktywnego wspierania przez rząd polskiego eksportu trudno będzie powtórzyć tamte wyniki. Tymczasem zapowiedzi polityków o wspieraniu rodzimych eksporterów praktycznie pozostały bez echa. Większość firm z naszej branży jest gotowa do konkurencji z zachodnimi firmami, posiadając odpowiednie certyfikaty. Jeżeli jednak rząd nie zrobi nic w sprawie pomocy dla eksporterów, wiele firm nie doczeka wejścia Polski do UE.

Jerzy Majchrzak

członek zarządu ZM Sokołów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Krzyżanowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Eksport nadal rośnie szybciej niż import