Eksport silny, choć nierentowny

Cezary Koprowicz
04-06-2001, 00:00

Eksport silny, choć nierentowny

Polscy eksporterzy nadal będą balansowali na granicy rentowności. Nie ma wątpliwości, że w najbliższym czasie złoty pozostanie bardzo mocny. Powodów jest wiele. Inwestorzy nadal czekają na redukcję stóp, dane makroekonomiczne są dobre, a wkrótce przez rynek walutowy będą przepływać środki z opłat za UMTS i pieniądze przeznaczone na odszkodowania. W piątek w południe za dolara na rynku międzybankowym płacono 3,987 zł, a za euro zaledwie 3,3795 zł. Od początku roku złoty umocnił się do euro o 12 proc.

Mocny złoty spędza sen z powiek ministrowi finansów. Nie ma już szans na to, by dochody budżetu były możliwe do zrealizowania. O tym, jak głębokie będą cięcia w budżecie, decyzje zapadną w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Najlepiej będzie, jeśli rząd przedstawi plan oszczędności jeszcze przed kolejnym posiedzeniem RPP. Wówczas wzrosną szanse na cięcie stóp, które może powstrzymać aprecjację złotego.

Na razie minister finansów Jarosław Bauc jednocześnie współczuje i gratuluje eksporterom. Jest czego gratulować. Utrzymanie ponad 20-proc. dynamiki wzrostu eksportu w kwietniu to przy takich kursach wyczyn godny podziwu. To głównie dzięki wyrzeczeniom eksporterów polska gospodarka odzyskuje solidne podstawy, a deficyt obrotów bieżących znajduje się na bezpiecznym poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Eksport silny, choć nierentowny