Eksport tylko poza Unię

Robert Smoczyński
opublikowano: 21-01-2004, 00:00

Od 1 maja sprzedaż do krajów UE przestanie być eksportem. Znikną dokumenty SAD.

Ujednolicenie rynku w ramach Unii Europejskiej oznacza, że należy wyróżnić dwie sytuacje: wywozu towarów do krajów członkowskich UE oraz poza Unię. Ta ostatnia od 1 maja nadal będzie traktowana jako eksport i w tym zakresie reguły dokumentowania się nie zmienią — potwierdzeniem wywozu będą dokumenty celne. Inaczej rzecz wygląda w odniesieniu do transakcji wewnątrz Unii, gdyż towar przewożony w ramach tzw. wewnątrz- wspólnotowej dostawy np. do Niemiec, nie będzie już podlegał odprawie celnej. Potwierdzenie wywozu towaru w takim przypadku przypadnie samemu podatnikowi.

Trzeba się zatroszczyć

Obecnie udokumentowanie eksportu towarów np. do Niemiec ma w pewnym sensie charakter potwierdzenia urzędowego przez organ celny. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy podatnik będzie musiał wykazać fakt wywozu towarów w inny sposób i zatroszczyć się o zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji. Projekt nowej ustawy o VAT wymienia listę dokumentów, które taki wywóz mogą potwierdzać. Są to między innymi dokumenty przewozowe, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, kopia faktury dostawcy, dokument o odbiorze towarów poza granicami Polski, korespondencja handlowa z klientem. Problem pojawia się przy dostawach na bazie EXW (ex works), kiedy dostawca nie ma kontroli nad transportem towaru do odbiorcy. W takiej sytuacji oprócz kopii faktury oraz np. zamówienia odbiorcy, jako dokument potwierdzający można wykorzystać dowód zapłaty przez nabywcę towaru.

Co i kiedy

Istotnym problemem może okazać się to, czy podatnik będzie musiał zdobyć wszystkie z wymienionych w ustawie dokumentów, czy tylko niektóre. W praktyce należy również zwrócić uwagę, iż dokumenty potwierdzające wywóz powinny zostać zgromadzone do 25 dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy. Do tego dnia bowiem należy złożyć deklarację podatkową VAT-7.

Pojawia się pytanie, w jaki sposób polskie organy skarbowe będą w praktyce interpretowały wymóg posiadania odpowiedniej dokumentacji — jako wyłącznie dowód potwierdzający wywóz, czy jako warunek przywileju stosowania stawki 0 proc. Warto zauważyć, iż generalnie w Unii Europejskiej funkcjonuje podejście pierwsze, czyli przyjaźniejsze podatnikom. Domniemuje się, iż wywóz nastąpił, a dokumentacja mająca jedynie potwierdzić to domniemanie powinna być zgromadzona np. w ciągu kilku miesięcy. W praktyce w dobrze pojętym interesie podatnika będzie jednak dołożenie należytej staranności w celu zgromadzenia możliwie kompletnej dokumentacji.

Autor jest ekspertem w Ernst & Young

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Smoczyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu