Eksport wspiera rozwój gospodarki Korei Płd.

opublikowano: 27-07-2018, 17:04

Tempo ekspansji gospodarczej Korei Południowej sprostało oczekiwaniom ekonomistów w drugim kwartale, głównie dzięki utrzymaniu się przyzwoitej dynamiki eksportu pomimo coraz większych tarć w globalnym handlu. Prym wiodły dostawy półprzewodników. Pewne symptomy słabości wykazał natomiast krajowy popyt.

Produkt krajowy brutto Korei Południowej wzrósł o 0,7 proc. w ciągu trzech miesięcy zakończonych w czerwcu 2018 r. wobec poprzedniego kwartału, kiedy to wzrósł o 1,0 proc. wynika z danych zaprezentowanych przez Bank of Korea.

Mediana oczekiwań ekonomistów kształtowała się właśnie na poziomie 0,7 proc. licząc kwartał do kwartału. Natomiast w porównaniu z II kwartałem 2017 r. PKB zwiększył się o 2,9 proc. również pokrywając się z projekcjami.

Najnowsze dane pokazują mieszany obraz gospodarki przy zdrowej sprzedaży zagranicznej w przypadku kluczowego przemysłu półprzewodników któremu towarzyszy pewna „miękkość” popytu krajowego. Odczyty są zgodne z niedawnym posunięciem banku centralnego, który zdecydował się nieco obniżyć prognozę wzrostu gospodarczego na ten rok z 3 do 2,9 proc.

Wzrost w drugim kwartale utrzymał się na stabilnym poziomie, ponieważ nadal kształtował się wokół potencjalnej stopy wzrostu gospodarki wynoszącej około 2,8-2,9 proc. - powiedział Park Yang-su, dyrektor generalny Departamentu Statystyki Gospodarczej Banku Korei.

Hye-youn, ekonomista z Daishin Securities, spodziewa się silniejszego wyhamowania tempa wzrostu PKB niż prognozuje bank centralny. Uważa, że dalsze spowolnienie konsumpcji prywatnej ograniczy wzrost o do 2,8 proc. w całym bieżącym roku. 

Jeśli spory handlowe nasilą się, uderzając w nasz eksport mocniej niż się oczekuje, może to jeszcze bardziej obniżyć wzrost"- powiedział Lim, który spodziewa się, że BOK podniesie stopy procentowe w czwartym kwartale.

Wolumen eksportu wzrósł o 0,8 proc. w drugim kwartale w ujęciu kwartalnym w porównaniu do 4,4 proc. wzrostu w pierwszych trzech miesiącach 2018 roku. Wolumeny importowe zmniejszyły się z kolei o 2,6 proc. w porównaniu z 4,9 proc. wzrostem w poprzednim kwartale. Inwestycje w infrastrukturę spadły o 6,6 proc. po wzroście o 3,4 proc. w pierwszym kwartale. Inwestycje budowlane zmniejszyły się o 1,3 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, kiedy zyskały 1,8 proc. Natomiast  wydatki rządowe wzrosły o 0,3 proc., podobnie jak prywatne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu