Eksporterów czeka pół roku bez wsparcia

MAG
10-04-2009, 00:00

Nasi eksporterzy mogą i chcą wykorzystać kryzys w Europie Zachodniej i umocnić swoją pozycję, ale rząd im w tym nie pomoże. Do jesieni.

Nasi eksporterzy mogą i chcą wykorzystać kryzys w Europie Zachodniej i umocnić swoją pozycję, ale rząd im w tym nie pomoże. Do jesieni.

Eksport spadł w styczniu o 22,2 proc. rok do roku. Nic dziwnego, 82,2 proc. naszych eksporterów wysyła towary do Unii Europejskiej, gdzie trwa kryzys. Nasz rząd — zamiast bronić jednej z lokomotyw gospodarki — wręcz ją osłabia.

Bez promocji

— 2 lutego Ministerstwo Gospodarki z dnia na dzień zamknęło program de minimis przeznaczony na dofinansowanie misji i targów — mówi Tadeusz Michalak, prezes firmy Maxpol organizującej targi.

Eksporterzy mogą liczyć jeszcze na regionalne programy operacyjne, ale tylko 11 województw chce wspierać eksporterów bezpośrednio, a z tych województw zaledwie dwa uruchomiły już odpowiednie działania (śląskie i podkarpackie).

— Podczas lutowej misji do Białorusi miałem okazję rozmawiać z wicepremierem Pawlakiem. Przedstawiłem mu problemy polskich eksporterów. Zero reakcji — mówi przedstawiciel jednej z firm.

Idą z odsieczą

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki zapewniają jednak eksporterów, że pomoc nadejdzie.

— Zdajemy sobie sprawę, że efektywność promocji eksportu wynosi 1:40. Niestety, od lutego musieliśmy zawiesić przyjmowanie wniosków, bo wyczerpała się zmniejszona pula dofinansowania. Wystąpiliśmy już o dodatkową dotację, kilka milionów złotych, by kontynuować program, czekamy na odpowiedź Ministerstwa Finansów — mówi Igor Mitroczuk, naczelnik wydziału promocji gospodarczej w MG.

Na przełomie trzeciego i czwartego kwartału będą też dotacje w ramach działania 6.5 "Promocja polskiej gospodarki", na którą MG w latach 2009-15 będzie mieć 78 mln EUR.

— Program ma poprawić wizerunek polskiej gospodarki, głównie przez markowy eksport — mówi Igor Mitroczuk.

Przyznaje jednak, że do momentu uruchomienia tego programu lub zdobycia dodatkowych pieniędzy na pomoc de minimis eksporterzy nie dostaną dotacji.

Tak nie można

Sprawę krytykują organizacje pracodawców. "PB" dotarł do pisma BCC wysłanego do wicepremiera Pawlaka.

"[…] ustawa wspierająca aktywność polskich przedsiębiorców za granicą została w Ministerstwie Gospodarki opracowana. Do tej pory nie ujrzała światła dziennego. Jest ona szczególnie ważna, bo kryzys narasta. Trzeba w oparciu o polskie placówki zagraniczne efektywnie, profesjonalnie i szybko znajdować dla polskich produktów i usług nowych kontrahentów i rynki zbytu. W tym względzie nie dzieje się nic na miarę potrzeb. […] Nadszedł czas bezpośrednich i konkretnych odpowiedzi. Za chwilę te pytania zacznie zadawać ulica" — czytamy w piśmie.

Dotarliśmy też do odpowiedzi wiceministra Adama Szejnfelda: "Niestety, w ostatnim czasie, ze względu na kryzys i konieczność podjęcia przez rząd i poszczególne resorty działań oszczędnościowych, minister gospodarki wystąpił do prezesa Rady Ministrów o zgodę na wykreślenie projektu z planu prac legislacyjnych Rady Ministrów na pierwsze półrocze 2009 r.".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Eksporterów czeka pół roku bez wsparcia