Elastyczne powierzchnie dla korporacji

opublikowano: 03-12-2018, 22:00

Coworking obok biura to duża wygoda np. w czasie remontu lub przeprowadzki.

Właściciele biurowców posiadający oprócz biur wynajmowanych na zasadzie tradycyjnych umów również powierzchnie elastyczne, mogą w razie potrzeby i możliwości udostępniać je klientom korporacyjnym. Z przypadkiem tego typu zmierzył się Adgar Poland, kiedy Link4, jeden z korporacyjnych najemców, poszukiwał zastępczych przestrzeni na czas remontu swojego biura. W efekcie w kwietniu 2018 r. część pracowników Link4 przeprowadziła do Beyourself, przestrzeni co-kreatywnej Adgar Poland, i będą z niej korzystać przez rok. Adgar tłumaczy oddanie coworkingu na potrzeby Link4 przyjacielską przysługą dla lojalnego klienta. Dla 130 pracowników Link4 jest to natomiast okazja tymczasowego przebywania w zupełnie innych wnętrzach niż tradycyjne biuro.

— Zespoły pracujące na powierzchni coworkingowej cenią ją sobie. Wskazują przede wszystkim na kreatywne wnętrza i przestrzeń sprzyjającą wspólnej pracy i budowaniu relacji. Mamy świadomość czasowego wynajmowania tej powierzchni, dlatego przystosowaliśmy ją do naszych potrzeb tylko w niezbędnym zakresie — mówi Agnieszka Wrońska, prezes Link4.

Kształtowanie przestrzeni

Elastyczne biura zapewniają wiele dodatkowych funkcji, łącznie z pokojami, w których można uciąć sobie drzemkę.

— W Brain Embassy mamy np. salki, które po złożeniu ścian łączą się w wielką powierzchnię, w której można organizować spotkania nawet dla 200 osób. Mamy podwieszane stoły, które szybko można wciągnąć pod sufit. Dysponujemy także rozkładanymi siedziskami w formie trybun, które także można łatwo złożyć, zwiększając przestrzeń — mówi Eyal Litwin, dyrektor generalny Adgar Poland.

Jego zdaniem, podobne sytuacje jak ta z przeprowadzką Link4 będą się zdarzały częściej. To już nie jest ten sam rynek biurowy co 10 lat temu, jest bardziej elastyczny i dynamiczny.

— Zasadniczo coworking oferowany jest mniejszym firmom, start-upom i freelancerom. Obserwując potrzeby dużych firm, które chciały korzystać z atutów coworkingu, jednocześnie nie rezygnując z własnej, odrębnej przestrzenifirmowej, stworzyliśmy koncept Beyourself. Jego członkowie otrzymują pełne członkostwo w społeczności Brain Embassy i dzięki temu ludzie z dużych firm mogą poczuć ducha co-creatingu — mówi dyrektor generalny Adgar Poland.

Co czwarty metr

Opinię tę potwierdza także najnowszy raport JLL, zgodnie z którym od 2014 r. rynek elastycznych powierzchni biurowych w Europie urósł ponad dwukrotnie i może się rozwijać w tempie nawet 30 proc. rocznie w najbliższych pięciu latach. W Polsce w ostatnich latach rósł o 30-40 proc. rocznie, a przez ostatni rok urósł o 100 proc. Firmy, oferujące elastyczne przestrzenie biurowe w naszym kraju, mają już w swoich zasobach ponad 220 tys. mkw., a 75 proc. tej powierzchni znajduje się w Warszawie.

— Według naszych danych, tylko w Warszawie do końca trzeciego kwartału 2018 r. operatorzy elastycznych przestrzeni biurowych wynajęli aż 91 tys. mkw., potwierdzając tym samym, że stają się coraz ważniejszym źródłem popytu na biura. To bardzo dobry wynik, który wraz z rozwojem start-upów, małych i średnich firm czy przemysłu kreatywnego, ale również coraz częściej korporacji, może jeszcze urosnąć. Z naszych danych wynika, że co czwarty metr kwadratowy wynajmowanego biura w Centrum Warszawy w tym roku był przestrzenią elastyczną — komentuje Mateusz Polkowski, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w JLL.

100 proc. O tyle przez ostatni rok urósł rynek elastycznych powierzchni biurowych w Polsce.

220 tys. mkw Tyle obecnie liczy łączna powierzchnia coworkingów i biur serwisowanych w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy