Czytasz dzięki

Elastyczne powierzchnie po trzęsieniu ziemi

opublikowano: 29-10-2019, 22:00

WeWork wynajął cztery piętra w The Warsaw Hub. Mimo nowego właściciela i programu naprawczego, polski oddział trzyma kurs.

Polski rynek elastycznych powierzchni biurowych prawie nie odczuł wstrząsów, jakie za oceanem wiązały się ze spadkiem wartości firmy WeWork (z 50 mld USD na 12 mld USD), odejściem z niej współzałożyciela Adama Neumanna oraz przejęciem firmy przez Softbank.

Coworking znajdzie się w budowanym przez Ghelamco Poland kompleksie The
Warsaw Hub. Będzie się on składał z 86-metrowego obiektu hotelowego oraz dwóch
130-metrowych wież biurowych, które połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium
Zobacz więcej

NOWY WEWORK:

Coworking znajdzie się w budowanym przez Ghelamco Poland kompleksie The Warsaw Hub. Będzie się on składał z 86-metrowego obiektu hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych, które połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium Fot. Marek Wiśniewski

— Jeszcze trzy tygodnie temu jeden z dużych deweloperów, któremu doradzałem, nie chciał nawet rozmawiać o wynajęciu części powierzchni na coworking WeWork. Obawiał się strat finansowych i wizerunkowych, jakie mogłyby z tym się wiązać. Nic dziwnego. Akcje firmy pikowały. Dziś WeWork wynajmuje 4 piętra w The Warsaw Hub od Ghelamco — mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający w think co. — real estate research lab.

Zdaniem eksperta zapotrzebowanie na coworkingi na polskim rynku jest tak duże, że kryzys związany ze spadkiem wartości firmy nie powinien zmienić jej strategii w naszym kraju. Program naprawczy wdrażany przez Softbank może ją zmodyfikować o tyle, że poprzednia strategia WeWork przypominała miks start-upu i dojrzałej firmy — inwestowano więcej niż uzyskiwane przychody.

— Na pewno WeWork będzie chciał zachować pozycję lidera w segmencie coworkingów, być może kosztem rozwijania projektów colivingowych (WeLive) i edukacyjnych (WeGrow). Inwestycje w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wzmacniająfirmę na pozycji lidera, bo rynek coworkingów rośnie tu bardzo szybko, więc prawdopodobnie nie zostaną zahamowane — uważa Tomasz Bojęć.

Opinię tę potwierdza Piotr Łagowski, dyrektor ds. wzrostu w WeWork CEE i Rosja.

— Sytuacja za granicą nie wpłynie w żaden sposób na nasze działania w kraju. Biznes w Polsce wciąż prosperuje dobrze, koncentrujemy się na bieżących działaniach operacyjnych. Będziemy nadal działać w obecnych lokalizacjach i otwierać nowe. Oczekujemy jednak spowolnienia tempa wzrostu w ciągu najbliższych kilku kwartałów — mówi Piotr Łagowski.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W połowie 2019 r. WeWork posiadał w Polsce prawie 80 tys. m kw. gotowych, w budowie i planowanych powierzchni biurowych. Pozycję lidera uzyskał od zera w ciągu dwóch lat. Kolejny w rankingu Regus, operator biur serwisowanych, miał 40 tys. m kw., a Business. Link — poniżej 20 tys. m kw. Rynek powierzchni elastycznych rozwija się w Polsce wyjątkowo szybko. Jeszcze pięć lat temu liczył ok. 50 tys. m kw., obecnie jest to ponad 150 tys. m kw., a w ciągu dwóch kolejnych lat zbliży się do 250 tys. m kw. gotowych, w budowie i planowanych powierzchni. Nowe przestrzenie biurowe WeWork w The Warsaw Hub powstaną na podium kompleksu oraz w części wieży B. Powierzchnia obejmie cztery piętra budynku — znajdzie się tam prawie 2000 biurek. Dla dewelopera — firmy Ghelamco — wynajęcie powierzchni WeWork to kolejna wielka umowa najmu podpisana w ciągu ostatnich miesięcy. Jak podkreśla Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco

Poland, w projekcie budynku od samego początku przewidziano specjalne miejsce na najwyższej jakości elastyczne przestrzenie biurowe. W kompleksie znajdą się również m.in.: siedziba Getin Noble Bank, globalne centrum usług biznesowych Standard Chartered, hotele Crowne Plaza i Holiday Inn Express, centrum współpracy start-upów i korporacji The Heart Warsaw, supermarket Biedronka, klub fitness Zdrofit, drogeria Rossmann oraz restauracje McDonald’s i Olimp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy