Elastyczny robot wyciągnie połknięty przedmiot

PAP , DI
opublikowano: 08-04-2022, 14:03

Plastyczna masa reagująca na zewnętrzne pole magnetyczne może być wykorzystana do manipulacji wewnątrz ludzkiego ciała.

materiały prasowe

Już od pewnego czasu istnieją elastyczne roboty zdolne do manipulowania obiektami oraz roboty oparte na płynach, które mogą poruszać się w ciasnych przestrzeniach. Zespołowi Li Zhanga z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu udało się połączyć te właściwości, używając magnetycznej masy podobnej konsystencją do różnego rodzaju „slime”, którymi chętnie bawią się dzieci — informuje pismo „Advanced Functional Materials”. Chodzi o ciecz nienewtonowską (wiskoelastyczną) — pod wpływem powolnego nacisku zachowującą się jak ciecz, a na nagłe uderzenie reagującą jak ciało stałe.

Naukowcy zmieszali drobne fragmenty magnesu neodymowego z boraksem, często wykorzystywanym jako środek czyszczący, oraz z alkoholem poliwinylowym, który jest też składnikiem m.in. farb i kropli do oczu. W rezultacie powstała ciemnobrązowa masa, której położenie i kształt można kontrolować za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego. Pod jego wpływem grudka magnetycznego szlamu może przyjmować kształt litery O albo C.

Zdaniem twórców zbudowany z takiej masy półpłynny robot może znaleźć zastosowanie przy manipulacjach w wąskich, trudno dostępnych przestrzeniach, np. w medycynie przy wyciąganiu przypadkowo połkniętych przedmiotów. Ze względu na toksyczność masy do zastosowań klinicznych trzeba ją jednak okryć powłoką ochronną. Ponieważ masa dobrze przewodzi prąd elektryczny, można jej użyć również w technice do połączeń między elektrodami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane