Elektrim: bez tłumu na WZA

Michał Kobosko
28-06-2001, 00:00

Elektrim: bez tłumu na WZA

Sobotnie ZWZA Elektrimu spotkało się ze zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem akcjonariuszy niż półtora miesiąca temu. WZA zgromadzi 100 udziałowców, dysponujących 37 proc. akcji. Ponad jedna czwarta głosów należy do Vivendi Universal.

Francuzi będą mieli łącznie 26,8 proc. głosów na WZA. Poza nimi do największych graczy należeć będą także fundusze z grupy Templeton z 19,7 proc. głosów, Merging Markets Development (13,3 proc.), grupa PZU (11,8 proc.), Chemia Polska (11,7 proc.), Interelektra Holding (4,2 proc.) oraz fundusze Pioneera (2,4 proc.). Łącznie więc siedmiu największych uczestników będzie miało 90 proc. głosów.

W porównaniu z NWZA z 14 maja (wówczas 190 akcjonariuszy reprezentowało 57 proc. kapitału) zwraca uwagę nieobecność dużych inwestorów finansowych, którzy wówczas zrealizowali swój cel w postaci kontroli nad radą nadzorczą. Tym razem na zgromadzeniu nie będzie więc Schrodersa, Fleminga czy Baringsa. Nie będzie też funduszy emerytalnych NN i CU, DWS Investment i funduszy BRE. Pojawią się natomiast nie widziane na majowym WZA fundusze Pioneera.

W porównaniu z poprzednim WZA zwraca uwagę zmniejszenie siły głosów grupy Franklin Templeton, Chemii Polskiej i przede wszystkim Międzynarodowej Korporacji Gwarancyjnej.

WZA Elektrimu zdecyduje o przeznaczeniu całego zysku (2,8 mld zł) na kapitał zapasowy. W porządku obrad jest też m.in. zatwierdzenie sprawozdań finansowych za 2000 r., udzielenie absolutorium zarządowi i radzie nadzorczej, zgoda na sprzedaż nieruchomości oraz powołanie niezależnego audytora do zbadania finansów spółki.

Ponadto akcjonariusze mają głosować nad serią zmian w statucie spółki. Będzie wśród nich powiększenie maksymalnej liczby członków zarządu (z trzech do pięciu), a także dalsze ograniczenie praw członków zarządu.

Po akceptacji WZA w kompetencjach RN Elektrimu znajdzie się m.in. wyrażanie zgody na zaciąganie nie przewidzianych w budżecie zobowiązań powyżej 1 mln zł, na zaciąganie pożyczek i kredytów o okresie spłaty przekraczającym jeden rok oraz na podpisywanie umów między spółką a członkami zarządu. Ponadto — inaczej niż dotychczas — rada będzie wskazywała i powoływała nie tylko prezesa, ale i pozostałych członków zarządu spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Kobosko

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Elektrim: bez tłumu na WZA