Elektrim: koalicja rośnie w siłę

Marcin Goralewski, Reuters, PAP
opublikowano: 11-01-2002, 00:00

Ryszard Opara i Zbigniew Jakubas chcą zwiększyć udział w kapitale Elektrimu. Tymczasem do koalicji akcjonariuszy skupionych wokół BRE Banku dołączyła Chemia Polska.

Elektrim podał listę akcjonariuszy, którzy żądają zwołania NWZA na 13-15 lutego. Ma ono m.in. zmienić radę nadzorczą spółki. Wśród wymienionych udziałowców są BRE Bank i podmioty zależne (9,56 proc. akcji holdingu), Zbigniew Jakubas i jego spółka Multico (2,87 proc.), oraz Ryszard Opara (5,84 proc.).

— Chciałbym, aby nasza grupa kontrolowała 30-40 procent kapitału Elektrimu. Mam około 6 proc., a Zbigniew Jakubas dysponuje 4 proc. Zamierzam zwiększyć swój pakiet do około 15 proc. — zapowiada Ryszard Opara.

Jego zdaniem, warszawski holding powinien spłacić 100 proc. długów.

— Elektrim to znakomity przykład niewłaściwego zarządzania aktywami przez niewłaściwy zarząd. W spółce nie było właściciela, który miałby opracowaną strategię jej rozwoju — twierdzi prywatny inwestor.

Ryszard Opara wyjaśnia też, że chciałby utworzenia z Elektrimu grupy energetycznej, gdzie znajdą się producenci energii i dystrybutorzy. Holding ma już w grupie spółki zajmujące się wytwarzaniem energii, jej handlem oraz budową elektrownii. Spółka stara się też o przejęcie zakładów dystrybucyjnych G-8.

— Liczę na zbudowanie silnej grupy energetycznej. Należy stworzyć sensowne konsorcjum, które ma oparcie w instytucji finansowej. To kosztowny sektor i obecność banku jest konieczna — dodał.

Z kolei Zbigniew Jakubas zadeklarował, że zamierza zwiększyć swój pakiet akcji jeszcze przed NWZA Elektrimu do 10 proc., działając z BRE Bankiem i Ryszardem Oparą.

Do koalicji inwestorów chcących przejąć Elektrim dołączyła dziś także Chemia Polska, wieloletni akcjonariusz spółki.

— Wszystko wskazuje na to, że działania BRE Banku zmierzają do wypracowania strategii mającej na celu restrukturyzację Elektrimu i przyrost jego wartości. Takie działanie będziemy popierać, łącznie ze zmianą rady nadzorczej podczas najbliższego NWZA Elektrimu — powiedział PAP Ludwik Klinkosz, szef Chemii Polskiej, który jest członkiem obecnej RN Elektrimu.

Jego zdaniem, najbardziej realnym scenariuszem restrukturyzacji Elektrimu jest rezygnacja z branży telekomunikacyjnej i koncentracja na energetyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski, Reuters, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu