Elektrim wygrał spór z Deutsche Telekom

Marcin Goralewski
opublikowano: 25-04-2003, 00:00

Koniec sporu Elektrim-Deutsche Telekom przed wiedeńskim Trybunałem Arbitrażowym. Zdaniem jego sędziów, Elektrim nie naruszył prawa kupując udziały w Erze.

Wreszcie. Po blisko czterech latach sporu między Elektrimem a Deutsche Telekom Trybunał Arbitrażowy w Wiedniu wydał wyrok. Na razie tzw. częściowy, ale nie to jest najważniejsze. Elektrim wygrał! Pod koniec lutego informowaliśmy, że wyroki są już gotowe.

— Korzystne dla Elektrimu orzeczenie Trybunału Arbitrażowego jest potwierdzeniem, że nabycie udziałów w PTC od Kulczyk Holding, Warty, BRE Banku i Drugiego Polskiego Funduszu Rozwoju BRE w sierpniu 1999 r. było zgodne z prawem i w pełni skuteczne — chwali się spółka.

W orzeczeniu Trybunał Arbitrażowy odrzucił roszczenia DT Mobil. Przypomnijmy, że należąca do Deutsche Telekom spółka kwestionowała skuteczność zakupu przez Elektrim 14,7 tys. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, największym w Polsce operatorze telefonii komórkowej. Do transakcji doszło w sierpniu 1999 r. Po niej Elektrim przejął kontrolę nad PTC. Niemcy domagali się odszkodowania i uznania transakcji za nieważną. Równolegle zabiegali o większe wpływy w PTC. DT Mobil argumentował, że Elektrim istotnie naruszył umowę wspólników PTC, co umożliwiło skorzystanie z opcji nabycia wszystkich udziałów Elektrimu w PTC. Trybunał odrzucił tę argumentację.

Wiedeński trybunał nie podzielił także zarzutów Elektrimu. Warszawska spółka złożyła jednak pozew jedynie w charakterze obrony przez roszczeniami Niemców. Trudno więc mówić o klęsce. W powództwie wzajemnym holding (tak przynajmniej nazywano Elektrim w 1999 r.) domagał się odszkodowania i uznania, że DT Mobil też istotnie naruszył umowę wspólników PTC, kupując udziały operatora.

Trybunał Arbitrażowy podejmie jeszcze jedną decyzję — w sprawie kosztów trzyletniego postępowania. 7 grudnia 2000 roku DT Mobil złożył także drugi pozew arbitrażowy przeciwko Elektrimowi. Chodziło o uznanie, że Elektrim jest niewypłacalny i powinien sprzedać udziały w PTC. To roszczenie nie jest już aktualne. Spółce nie zagraża bowiem wniosek o upadłość ze strony wierzycieli. Kilka miesięcy temu doszło bowiem do porozumienia w sprawie spłaty 2 mld zł długu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu