Elektrobudowa terminuje w atomie

[EG]
opublikowano: 01-03-2012, 00:00

Spółka zbiera doświadczenia w Finlandii, żeby wkrótce sięgnąć po kontrakty przy polskiej elektrowni jądrowej.

Katowicka Elektrobudowa zrewidowała pod koniec ubiegłego roku prognozę finansową. Zakłada, że w 2011 r. osiągnie 930 mln zł skonsolidowanych przychodów (to o 137 mln zł więcej niż w poprzedniej prognozie) i 38 mln zł zysku netto (ponad 10 mln zł mniej).

— Byt i wynik w 2012 r. mamy zapewniony. Portfel zamówień wynosi 850 mln zł. To o 230 mln zł więcej niż przed rokiem. Marże, choć nadal niezadawalające,są dość przewidywalne. Kontrakty energetyczne będą w naszych wynikach zauważalne dopiero za trzy lata. Mamy więc na rynku ogromną niepewność, bo firmy, które do tej pory budowały drogi, przerzucą częściowo siły na inne sektory. Presja na marże będzie więc jeszcze większa — mówi Jacek Faltynowicz, prezes Elektrobudowy.

Segment, w którym szef giełdowej spółki pokłada nadzieje, to energetyka. Jacek Faltynowicz liczy, że jeszcze w tym roku rozstrzygniętych zostanie kilka średniej wielkości przetargów (wartych około 100 mln zł każdy). Spółka buduje dwa bloki gazowe dla KGHM. Stara się m.in. o kontrakt na budowębloku w Elektrociepłowni Tychy.

Chce wejść na nowy obszar, jakim są instalacje spalania biomasy. Choć to jeszcze odległa przyszłość, szykuje się też do realizowania prac przy budowie elektrowni jądrowej.

— W tej chwili jesteśmy w Polsce najpoważniejszym podmiotem w tej dziedzinie. Jesteśmy w konsorcjum, które buduje elektrownię atomową w fińskim Olkiluoto. Kontrakt się przedłuża, co nie wpływa pozytywnie na marżę, ale zdobywamy doświadczenie, know how oraz niezbędne certyfikaty. Dodatkowo polscy inżynierowie są dobrze wykształceni i sprawni, więc będą mogli śmiało konkurować z zachodnimi — uważa Jacek Faltynowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [EG]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Elektrobudowa terminuje w atomie