Elektrownia Adamów zakończyła pracę

  • PAP
opublikowano: 02-01-2018, 16:15

Z początkiem roku wyłączona została należąca do ZE PAK Elektrownia Adamów. Była zawodową, konwencjonalną elektrownią cieplną o mocy zainstalowanej 600 MW; działała przez ponad 50 lat.

Serwis iTurek.net podał, że ostatni działający blok elektrowni wyłączono 1 stycznia o godzinie 2.49.

ZE PAK produkuje energię w elektrowniach w Pątnowie, Adamowie i w Koninie
KACPER KOWALSKI-FORUM

Wchodząca w skład Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA Elektrownia Adamów, została oddana do eksploatacji w 1966 roku. Posiadała pięć bloków węglowych. Według serwisu wysokienapiecie.pl stanowiła 2 proc. mocy wszystkich elektrowni węglowych zawodowych w Polsce.

Niezależnie od produkcji energii elektrycznej, elektrownia zasilała miasto Turek w energię cieplną, oraz dostarczała parę do celów technologicznych dla pobliskich zakładów pracy. Po zakończeniu pracy przez elektrownię, energię cieplną do Turku dostarczy ciepłownia spółki GETEC.

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Turku Beata Bartczak poinformowała we wtorek PAP, że w związku z zakończeniem pracy przez elektrownię, bez zatrudnienia znajdzie się do 150 osób.

"To nie jest duża skala - początkowo była mowa o zwolnieniach zarówno w elektrowni, jak i w kopalni Adamów. Ostateczna liczba osób, która rozstała się z pracodawcą na razie nie jest nam jeszcze znana” – powiedziała. Jak dodała, powiat ma niską stopę bezrobocia, sytuacja w elektrowni nie powinna więc negatywnie wpłynąć na lokalny rynek pracy. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane