Elektryczne porozumienie gigantów

opublikowano: 08-11-2017, 22:00

Motoryzacyjne koncerny będą razem budowały europejską sieć stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Ionity to spółka joint venture powołana właśnie przez kilku czołowych producentów motoryzacyjnych: Audi, Porsche, BMW Group, Daimler AG i Ford Motor Company. Jej zadaniem jest zaprojektowanie, zbudowanie i uruchomienie na terenie całej Europy sieci stacji ładowania wysokiej mocy (HPC) dla pojazdów elektrycznych.

— Pierwsza ogólnoeuropejska sieć HPC odgrywa kluczową rolę w tworzeniu rynku dla pojazdów elektrycznych. Celem Ionity jest zapewnienie klientom możliwości szybkiego ładowania akumulatorów i cyfrowych płatności, by mogli dalekodystansowe podróże odbywać łatwiej i bez stresu — powiedział Michael Hajesch, prezes Ionity. Dzięki nawiązaniu partnerstwa z sieciami stacji paliwowych Tank & Rast, Circle K i OMV jeszcze w tym roku ma być uruchomionych 20 stacji ładowania przy głównych drogach Niemiec, Norwegii i Austrii. Będą rozmieszczone co około 120 km. W 2018 r. sieć rozrośnie się do ponad 100 stacji.

Każda będzie wielostanowiskowa i umożliwiająca jednoczesne ładowanie samochodów różnych marek. W rezultacie klienci będą mieli dostęp do tysięcy punktów ładowania HPC niezależnie od marki i wydajności systemu ich aut. Docelowo — w 2020 r. — sieć ma już liczyć 400 stacji usytuowanych wzdłuż najważniejszych szlaków drogowych w Europie. Dzięki mocy do 350 kW na jedno stanowisko czas ładowania w porównaniu z teraz stosowanymi systemami znacznie się skróci. Stacje będą wykorzystywały europejski standard ładowania Combined Charging System. Założyciele Ionity oczekują, że otwartość systemu i ogólnoeuropejska skala przyczynią się do znacznego zwiększenia zainteresowania pojazdami na prąd. Wybór lokalizacji uwzględnia potencjalną integrację z już działającymi systemami ładowania, a Ionity prowadzi w tej sprawie rozmowy z operatorami, również tymi, w których udziały mają strony joint venture, oraz z administracją. Założyciele spółki objęli w niej równe pakiety udziałów, ale zapraszają także innych producentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Elektryczne porozumienie gigantów