Elektryzujący wyścig o gigantyczne polisy

VIG rzuca rękawicę branży i samodzielnie powalczy o ubezpieczenie budowy energetycznych bloków w Opolu i Kozienicach

Budowa mocy w elektrowniach w Kozienicach i Opolu to nie tylko największe inwestycje w historii polskiej energetyki (ich łączna wartość to blisko 18 mld zł), ale także dwa gigantyczne kontrakty ubezpieczycieli. Inwestorzy — Enea i PGE — szukają towarzystw, które ubezpieczą obie inwestycje. Do wzięcia jest nawet 300 mln zł składki. Rozegra się o nie elektryzująca walka. Duże pieniądze kuszą, ale wiążą się z gigantycznym ryzykiem. Samodzielnie nie udźwignie go żaden ubezpieczyciel, bo jeśli coś pójdzie nie tak, to kwota odszkodowań może być liczona nawet w miliardach złotych. Dlatego największe polskie towarzystwa majątkowe: PZU, Warta, HDI, Ergo Hestia, Allianz i Generali, zawiązały sojusz i składają ofertę w konsorcjum. Liderem w Kozienicach zostało PZU, natomiast w Opolu — Allianz.

Choć najwięksi konkurenci połączyli siły, to nie mogą być pewni wygranej, bo pojawił się odważny, który chce rzucić im rękawicę. Jest nim grupa Vienna Insurance Group Polska (VIG), austriacka grupa, do której w Polsce należą: m.in. Compensa, Interrisk i Benefia.

— Do samodzielnego startu w przetargu na ubezpieczenie inwestycji w Kozienicach szykuje się Interrisk, natomiast o zamówienie w Opolu ma starać się Compensa — mówi przedstawiciel rynku ubezpieczeniowego.

Zdecyduje zagranica

Według naszych źródeł, kontraktem w Opolu jest także zainteresowany Chartis. Pod tym szyldem kryje się jeden z globalnych gigantów rynku ubezpieczeniowego — amerykański AIG, który do tej pory w Polsce nie oferował ubezpieczenia dużych inwestycji. O ile start Amerykanów nie byłby zaskoczeniem, to niewątpliwie jest nim plan VIG. Austriacki ubezpieczyciel w ciągu kilku ostatnich lat zbudował silną pozycję w ubezpieczeniach majątkowych, ale specjalizując się w rynku masowym i komunikacyjnym. Okazuje się, że to dla niego za mało i w poszukiwaniu wzrostu zaczyna rozpychać się także w segmencie ryzyk przemysłowego i budowlanego.

— Od kilku lat Interrisk buduje pozycję w obszarze gwarancji dla budownictwa infrastrukturalnego. To powoduje, że nie jest na rynku nowicjuszem i jego ofertę należy go traktować poważnie. Nawet jeżeli do tej pory nie miał nic wspólnego z energetyką — mówi jeden z brokerów ubezpieczeniowych.

Inny zwraca uwagę, że choć VIG startuje samodzielnie, wcale nie ma mniejszych szans na zwycięstwo niż konsorcjum największych. Decydująca rozgrywka rozegra się poza granicami Polski.

— Żadne polskie towarzystwo nie jest w stanie wziąć kilkumiliardowego ryzyka na swój rachunek. Zarówno konsorcjum, jak i VIG będą musieli szukać reasekuracji za granicą. Energetyczne kontrakty zdobędzie ta strona, której uda się zbudować odpowiednią pojemność dla polis [wysokość przyjętego ryzyka — red.] — mówi broker, specjalizujący się w dużych rodzajach ryzyka przemysłowego.

Jego zdaniem, ponieważ w grę wchodzą nie tylko ubezpieczenia budowlano-montażowe, ale także utraty zysków czy transportu, to łączna wartość ryzyka zawartego w obu polisach na pewno przekroczy 20 mld zł.

Oficjalnie VIG Polska nie chce komentować przetargów w Kozienicach i Opolu. Jednak nieoficjalnie jego przedstawiciele przyznają, że są zainteresowani ubezpieczaniem inwestycji w energetyce. Nie wykluczają, że mogą skorzystać ze wsparcia centrali w Wiedniu i należącej do grupy firmy reasekuracyjnej VIG Re.

Elektrownie nie rozpieszczały

Oba przetargi mają zostać rozstrzygnięte w ciągu najbliższych miesięcy. Według informacji „Pulsu Biznesu”, bardziej zaawansowany jest przetarg w Kozienicach, oferty mają zostać złożone na początku grudnia.

— Postępowanie w Opolu jest na etapie negocjacji szczegółów polisy. Wybór ubezpieczyciela jest planowany na początek przyszłego roku — mówi osoba zbliżona do sprawy..

Dla ubezpieczycieli przetargi w Kozienicach i Opolu to preludium do gigantycznych kontraktów z energetyki. Podczas wczorajszej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod blok w Kozienicach premier Donald Tusk zapowiedział, że wydatki na ten cel w najbliższych latach przekroczą 100 mld zł. To oznacza 1-2 mld zł składki do pozyskania dla ubezpieczycieli. Do tej pory branża energetyczna nie rozpieszcza ubezpieczycieli. W energetyce doszło do szkody, która zakończyła się najwyższym odszkodowaniem w historii rynku ubezpieczeniowego. W 1999 r. ponad ćwierć miliarda złotych dostała elektrownia w Turowie za uszkodzenie jednego z bloków na skutek awarii stacji przesyłowej.

Bloki w Kozienicach i Opolu

Nowy blok, który powstanie w Kozienicach za 6,4 mld zł, będzie największym w Europie, opalanym węglem kamiennym. Ma mieć moc 1075 megawatów, a jego wykonawcami są Hitachi i Polimex-Mostostal. Zakończenie budowy jest planowane na 2017 r. Wcześniej ma się zakończyć warta 11,5 mld zł inwestycja w Opolu. W należącej do PGE elektrowni zostaną zbudowane dwa bloki o łącznej mocy 1800 megawatów. Dzięki temu elektrownia podwoi możliwości produkcji energii elektrycznej. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum w składzie Rafako, Polimex-Mostostal oraz Mostostal Warszawa. Turbiny na potrzeby projektu dostarczy francuski Alstom, który startował w przetargu na głównego wykonawcę.

Duże ryzyko, duży biznes

20 mld zł Taką wartość mogą osiągnąć rodzaje ryzyka z polis wystawionych dla budowy bloków w Opolu i Kozienicach. Ubezpieczenie będzie obejmowało nie tylko polisę budowlano-montażową, ale także utraty zysków czy cargo…

1,3 mld zł …a taką łączną wartość miały odszkodowania wypłacone przez ubezpieczycieli majątkowych w 2011 r.

300 mln zł Tyle według szacunków zamawiających może kosztować ubezpieczenie budowy bloków. Wartość polisy powinna zmieścić się w przedziale 1-2 proc. wartość inwestycji…

3,2 mld zł …a tyle zebrali oni od przedsiębiorców z ubezpieczeń od żywiołów, budowlanych oraz finansowych w 2011 r.

14 mld zł To wartość netto kontraktów na budowę nowych bloków w Opolu i Kozienicach.

Źródło: opracowanie własne, KNF

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Elektryzujący wyścig o gigantyczne polisy