Elemental znowu na zakupach w Niemczech

opublikowano: 10-01-2018, 22:00

Lider rynku recyklingu katalizatorów podpisał list intencyjny i przystępuje do rozmów o przejęciu niemieckiego konkurenta.

Elemental Holding z Grodziska Mazowieckiego stara się realizować swoje plany, dotyczące zagranicznej ekspansji. Nie ujawnia jednak nazwy niemieckiej spółki, którą chciałby kupić. Wiadomo jedynie, że to przedsiębiorstwo z branży przetwarzania zużytych katalizatorów samochodowych i przemysłowych, którego zdolności produkcyjne sięgają ok. 350 ton takich katalizatorów rocznie. Pozwala to osiągać przychody na poziomie ok. 20 mln EUR. Firma, którą interesuje się Elemental, posiada — jak podano w komunikacie — zaawansowany technologicznie zakład recyklingu, wyposażony w linie do demontażu, separacji, cięcia oraz mielenia odpadów, a także profesjonalne laboratorium chemiczne. Polska grupa ma do końca kwietnia wyłączność na rozmowy o zakupie niemieckiej spółki.

— Dotychczasowe akwizycje pozwoliły nam zbudować konkurencyjną pozycję w Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Rynek niemiecki jest dla nas interesujący, zwłaszcza że potencjalny partner ma umowy handlowe także na terenie Francji i Afryki — mówi cytowany w komunikacie Paweł Jarski, prezes Elementalu. Przypomnijmy, że to nie pierwsza próba wejścia polskiej spółki na rynek naszego zachodniego sąsiada. Wiosną zeszłego roku Elemental rozpoczął — na zasadzie wyłączności — negocjacje o przejęciu pakietu kontrolnego firmy z południa Niemiec z branży recyklingu zużytych katalizatorów samochodowych. Wtedy również nie ujawniono nazwy podmiotu, który chciała kupić grupa z Grodziska Mazowieckiego, choć wiadomo było, że przetwarza on do 200 ton katalizatorów miesięcznie i ma przychody sięgające 20 mln EUR. W maju minął termin wyłączności, ale Elemental nie poinformował o efektach prowadzonych rozmów i nie komunikował też, by przejął jakąkolwiek niemiecką spółkę. W zeszłym roku polska grupa kupiła litewską spółkę UAB EMP recycling, lidera na rynku krajów bałtyckich. Przypomnijmy, że Elemental — jak ogłosił jesienią — planuje dwa, trzy przejęcia na „dojrzałych” rynkach Europy i chce też wejść na rynek Stanów Zjednoczonych.

Zarząd zakłada, że w ciągu trzech lat firma zainwestuje łącznie 30 mln EUR i wspierać się chce w tym pieniędzmi z EBOR. Obecnie (do 1 marca) ma czas na rozmowy dotyczące warunków nabycia pakietu kontrolnego holenderskiej spółki ze swojej branży (jej nazwy również nie ujawniono). Obecnie grupa Elemental działa na 35 rynkach w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. W części państw ma oddziały (m.in. na Litwie, Słowacji, w Turcji, Emiratach Arabskich, Finlandii, Estonii i Wielkiej Brytanii) w części przedstawicielstwa handlowe. Podmioty należące do grupy pozyskują złom metali nieżelaznych, odpady elektroniczne oraz zużyte katalizatory na ok. 50 rynkach na świecie. Kurs akcji Elementalu na wczorajszej sesji na GPW wzrósł o prawie 2,2 proc., do 2,34 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane