Elitarny, czyli dla wszystkich

opublikowano: 12-05-2014, 00:00

Organizowany szósty rok Europejski Kongres Gospodarczy (EKG) w Katowicach rodzi od początku naturalne pytanie, czy pierwszy człon nazwy nie jest na wyrost.

W przekraczającym sześć tysięcy zarejestrowanych uczestników tłumie absolutnie dominują Polacy, chociaż reprezentowanych jest kilkadziesiąt państw z różnych kontynentów. Europejskie ambicje kongresu przejawiają się jednak nie w zbiorze flag, lecz w wychodzącej daleko poza krajowe opłotki tematyce.

Egzaltację lokalnych polityków i mediów oczywiście trzeba sprowadzić do realiów. Deklaracje i tytuły, że oto Katowice przez trzy dni są „stolicą europejskiej gospodarki” i że „zjechały się biznesowe elity” — mają posmak kompleksu. Lepiej uwypuklać prawdziwą wartość EKG, czyli jego… egalitaryzm, związany z prozaiczną okolicznością, że uczestnicy nie płacą wpisowego. Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, od początku organizowania EKG postawił na zbieranie pieniędzy tylko od sponsorów instytucjonalnych, zwłaszcza śląskich.

To radykalnie odróżnia Katowice od forum w Krynicy- -Zdroju czy podobnej świeżej inicjatywy w Sopocie. Tam organizatorzy ściągają z sektora biznesowego wielotysięczne wpisowe od głowy, wzorując się na niedoścignionym pod tym względem forum w Davos. Gratisowo traktują tylko świat polityki, nauki, kultury i mediów. Efektem jest zdecydowana nadreprezentacja spółek skarbu państwa i wielkich firm doradczych, ponieważ one łykną wszelkie koszty. Do Katowic może natomiast przyjechać dosłownie każdy przedsiębiorca, z firmy małej czy mikro, ponosząc jedynie koszty zwykłej delegacji — dojazdu i spania. W zamian może przez trzy dni naprawdę sporo skorzystać, popatrzeć, osłuchać się, wymienić doświadczenia — no i symbolicznie trochę jednak poczuć się umowną elitą…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu