Emax przegrał z prognozami

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 11-02-2005, 00:00

Przesunięcie realizacji niektórych kontraktów i umocnienie się złotego obniżyło zeszłoroczne dochody Emaxu o blisko 8 mln zł.

Według wstępnych danych Emax, poznańska spółka informatyczna, w czwartym kwartale zarobiła na czysto około 11,7 mln zł. Nie wystarczyło to jednak, aby zrealizować wcześniejszą prognozę mówiącą o zysku w całym 2004 r. na poziomie 15,2 mln zł. Będzie to „tylko” 9,6 mln zł.

Nie jest źle

Mimo to prezes Emaxu jest zadowolony z osiągniętych wyników.

— Wykonaliśmy skok na poziomie sprzedaży, która wzrosła względem 2003 r. o połowę, do 326,3 mln zł. Spółka dynamicznie się więc rozwija, a na zysku netto niekorzystnie odbiło się kilka czynników — mówi Piotr Kardach.

Po pierwsze, opóźniła się realizacja kilku kontraktów, najważniejszy z nich to zlecenie z Poczty Polskiej warte ponad 155 mln zł, które podpisano dopiero 15 grudnia. To opóźnienie plus przesunięcie w czasie dwóch innych kontraktów obniżyło zeszłoroczną marżę Emaxu o 4,5 mln zł.

Drugi czynnik to umocnienie się złotego. Spółki informatyczne wiele kontraktów rozliczają w euro bądź dolarach, a przepisy są nieubłagane. Przy spadku wartości tych walut trzeba obniżyć zyski o wynikającą z tego zmianę wartości całego zlecenia, choć nie powoduje to żadnych przepływów gotówkowych. Zredukowało jednak ubiegłoroczny wynik Emaxu o kolejne 3,3 mln zł.

— Zyski z opóźnionych kontraktów pojawią się w tegorocznych raportach — zapewnia Piotr Kardach.

Dywidendy nie będzie

Po ostatnich doświadczeniach prezes na razie nie decyduje się na publikację prognoz na kolejne okresy. Informuje jedynie, że plany na 2005 r. zakładają wzrost wyników finansowych na wszystkich poziomach. Potwierdzają to podpisane już kontrakty. Zapisana w nich wartość robót przewidzianych do realizacji na ten rok wynosi 160 mln zł, a o tej samej porze przed rokiem było to 130 mln zł.

Piotr Kardach nie przewiduje jednak wypłaty dywidendy. Jego zdaniem, w obecnej sytuacji lepiej zwiększać potencjał firmy, także poprzez akwizycje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy