Emerytury znacznie niższe od oczekiwań

Michał Makarczyk
opublikowano: 26-03-2002, 00:00

Adam Gwara, prezes Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa Finansowego Obywateli RP sugeruje, by składki na przyszłą emeryturę odliczać od podatku.

- Joanna Wrześniewska (Polsat): W jakim niebezpieczeństwie żyją polscy obywatele?

- Adam Gwara: Żyją bez świadomości tego, że emerytura, jaką otrzymają w przyszłości, nie pozwoli im normalne funkcjonowanie. Wynagrodzenia będą znacznie niższe od oczekiwań. Społeczeństwo nie ma świadomości tego, na jak niskim poziomie będą przyszłe emerytury. Z kolei państwo tego nie tłumaczy. Nie ma przy tym zachęty do oszczędzania i samodzielnego odkładania na przyszłą emeryturę np. w postaci ulg podatkowych.

- Ma Pan pomysł, jak to zmienić. Ilu ludzi mogłoby zacząć oszczędzać w przypadku wprowadzenia wspomnianych ulg podatkowych?

- Ulga podatkowa nie jest tutaj najważniesza. Ale w Polsce pełni rolę stymulatora. Natomiast ważniejsze są ulgi zusowskie w Pracowniczych Programach Emerytalnych. Jednak przez trzy lata działania PPE utworzono zaledwie 160 takich programów, do których przystąpiło tylko 140 tys. osób. Należy zachęcić do oszczędzania zarówno pracodawców, jak i osoby fizyczne. Składka powinna być dobrowolna i objęta ulgą podatkową. W przygotowanym przez nas projekcie ustawy proponujemy nowe rozwiązania. Pierwsze z nich to powszechność — czyli podmiotowa składka dla każdego, kto chce odkładać na przyszłą emeryturę. Otwartość — tzn. możliwość zmiany formy długoterminowego oszczędzania. Możliwość przechodzenia z jednej instytucji do drugiej bez żadnych kar. Wreszcie otwarcie się na grupy osób, które nie mogą przystąpić do PPE — np. pracowników sfery budżetowej czy osoby samozatrudniające się.

- Kiedy Państwa propozycje mają szansę wejść w życie zakładając przyjęcie ich przez Sejm i rząd?

- Gdybyśmy wystartowali z naszym projektem po wakacjach, moglibyśmy się dowiedzieć, że wszystkie przymiarki do budżetu na przyszły rok są już zakończone, a budżet takich zmian już nie przewiduje. Marzec to dobry okres. Będziemy chcieli przedstawić ten projekt wszystkim ugrupowaniom parlamentarnym. Pierwsze rozmowy w tej sprawie już się odbyły. Wiadomo, że rząd przygotowuje obecnie swój projekt. Mam nadzieję, że nasze propozycje trafią niebawem do Sejmu. Liczę, że spotkają się z projektem rządowym w komisji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Emerytury znacznie niższe od oczekiwań