Emisja akcji wstrzymana

Maria Trepińska
opublikowano: 05-06-2006, 00:00

Nie będzie nowej emisji akcji GTL adresowanych do zarządu województwa śląskiego. Przynajmniej na razie.

Zaskakujące wyniki głosowania na walnym Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), które zarządza portem w Pyrzowicach koło Katowic. W porządku obrad było podwyższenie kapitału o 20 mln zł — do 100 mln zł — w drodze emisji adresowanej do zarządu województwa śląskiego, który ma 39 proc. akcji GTL. Drugim znaczącym akcjonariuszem jest Węglokoks, państwowy eksporter węgla, który ma 42 proc.

Przedstawiciel Węglokoksu głosował przeciwko podwyższeniu kapitału akcyjnego spółki.

Gdyby zapadła decyzja o podwyższeniu kapitału, udział Węglokoksu w GTL spadłby z 42 do 33 proc. Według naszych informacji, to była zasadnicza przyczyna negatywnego stanowiska eksportera. Poza tym zarząd województwa śląskiego miał objąć emisję w zamian za aport, jaki zamierzał wnieść do GTL — grunty przejęte od Agencji Mienia Wojskowego. W piątek nie udało nam się uzyskać komentarza Michała Sobla, prezesa Węglokoksu. Jednak wcześniej mówił, że jego firma zamierza sprzedać akcje GTL, ale wówczas, gdy pojawią się możliwości inwestycji w branży węglowej.

O przejęcie kontroli nad GTL stara się urząd marszałkowski, którym kieruje Michał Czarski. Ponad miesiąc temu Marian Jarosz, wicemarszałek województwa, mówił „PB”, że nie zamierza przejmować akcji GTL od Węglokoksu, ale będzie wspierał spółkę przez jej dokapitalizowanie. Plan się nie powiódł. Będzie kolejne walne w tej sprawie.

W tle przepychanek własnościowych pojawiają się sprawy personalne. Coraz głośniej mówi się, że Andrzej Raj, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Gospodarczego, ma ochotę na fotel Marka Mutke, szefa GTL. 6 czerwca rada nadzorcza GTL ma zająć się m.in. sprawami kadrowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu