Emisja pod specjalnym nadzorem

Katarzyna Jaźwińska
24-10-2003, 00:00

Zarząd stoczni chce, by ograniczyć prawo poboru akcji w nowej emisji. Czy to kolejny krok w stronę renacjonalizacji?

Szefowie Stoczni Gdynia zwołali na 10 listopada NWZA spółki. Właściciele mają poznać uzasadnienie powodów, dla których zarząd chce wyłączenia albo ograniczenia praw poboru akcji w planowanym podwyższeniu kapitału o kwoty od 1 do 120 mln zł.

Co zarząd zamierza powiedzieć akcjonariuszom — tego do czasu zamknięcia tego wydania ,,PB” Włodzimierz Ziółkowski, prezes stoczni, nie wyjaśnił. Dotarliśmy natomiast do uzasadnienia, z którym dziś ma zapoznać się rada nadzorcza. Zarząd podkreśla, że plan ograniczenia lub wyłączenia prawa poboru akcji nie narusza zasady równości akcjonariuszy i pozwoli, dzięki dokapitalizowaniu, obniżyć koszty. Dla poparcia zarząd przedstawił... cytaty prawników, opublikowane w ,,Przeglądzie Prawa Handlowego”.

„(...)Tam, gdzie Skarb Państwa kieruje się istotnym interesem publicznym, Skarbowi Państwa mogą zostać nadane szczególne uprawnienia” — napisano w uzasadnieniu.

Co równie ciekawe, w punkcie dotyczącym zasady równego traktowania akcjonariuszy zarząd powołuje się na opinię jednego z sądów, który uznał, że „interes spółki nie jest tożsamy z interesem dotychczasowych akcjonariuszy”.

Co tego typu opinie mają wspólnego z planowanym w Gdyni podwyższeniem kapitału i wyłączeniem prawa poboru akcji?

— Prowadzone wobec stoczni działania zmierzają do jej renacjonalizacji — uważa Dariusz Adamski, członek rady nadzorczej.

Problem polega na tym, że część obecnych akcjonariuszy jest przeciwna podwyższeniu kapitału. Na przykład EVIP, do którego należy 5 proc. akcji, uważa, że 120 mln zł nie rozwiąże problemów stoczni. Uczestnictwem w dokapitalizowaniu nie będzie też zainteresowany Kredyt Bank, który chce z niej wyjść. De facto emisję może więc objąć Skarb Państwa lub spółki, w których ma znaczące udziały. To jednak oznacza ograniczenie roli mniejszościowych akcjonariuszy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emisja pod specjalnym nadzorem