Emisja w IDMSA odłożona

opublikowano: 14-09-2012, 00:00

W ramach szukania gotówki broker może wyemitować i obligacje zamienne na akcje, i akcje z prawem poboru.

Długo wyczekiwane wczorajsze walne zgromadzenie akcjonariuszy DM IDMSA nie uchwaliło proponowanej przez zarząd emisji obligacji zamiennych na akcje. Już na początku walnego jeden z inwestorów finansowych zgłosił wniosek o rozszerzenie porządku obrad o uchwałę w sprawie emisji akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy.

Po tej propozycji walne podjęło decyzję o przerwie w obradach do 18 września. Grzegorz Leszczyński i Rafał Abratański, szefowie i akcjonariusze IDMSA, proponowali dwie emisje. Pierwsza, akcji, miała mieć charakter oferty prywatnej, skierowanej do wybranych pracowników brokera. W jej ramach IDMSA miał wyemitować 21,8 mln akcji po cenie emisyjnej 10 gr za walor, czyli prawie trzy razy niższej niż aktualna na GPW.

Tak duże dyskonto władze IDMSA tłumaczyły chęcią rekompensaty strat menedżerom, którzy w 2010 r. płacili za akcje motywacyjne po 2,1 zł. Druga emisja, obligacji zamiennych na akcje, o wartości do 50 mln zł, miała służyć szybkiemu dokapitalizowaniu spółki, ale z drugiej strony pozwalała potencjalnym obligatariuszom na przejęcie kontroli nad nią. Papiery dłużne można by zamienić na aż 436 mln akcji, czyli dwa razy więcej, niż dziś jest w obrocie na GPW.

Te propozycje nie spodobały się m.in. Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych (SII), które krytykowało zarówno emisję motywacyjną (za preferowanie pracowników kosztem pozostałych, często jeszcze bardziej stratnych, akcjonariuszy), jak i emisję obligacji zamiennych na akcje (za brak określenia szczegółowych parametrów i jej ograniczenie do inwestorów dysponujących kapitałem minimum 50 tys. EUR).

— Zależy nam na pilnym dokapitalizowaniu spółki. Jeśli okaże się, że nie ma przeszkód prawnych, by przegłosować emisję z prawem poboru na tym walnym, to podniesiemy rękę. Kompromisem mogłoby być jej uchwalenie wraz z przegłosowaniem emisji obligacji zamiennych na akcje — mówi Grzegorz Leszczyński, prezes i znaczący akcjonariusz IDMSA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Emisja w IDMSA odłożona