Emisja za 60 mln zł

Beata Tomaszkiewicz
04-08-2004, 00:00

Środki mają pozwolić na rozwinięcie działalności leasingowej, od której CLiF miał odejść.

Na 31 sierpnia zaplanowano walne Centrum Leasingu i Finansów CLiF — spółki, której upadłość skasował Sąd Najwyższy. Akcjonariusze mają zatwierdzić skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy za 2003 r. Pośrednio podejmą też decyzję o tym, na co zostanie przeznaczony... zysk grupy.

— Za ubiegły rok działalności sam CLiF miał około 7 mln zł straty. Jednak jedna z naszych spółek — CLiF Ubezpieczenia — wypracowała znaczący wynik finansowy. Dlatego skonsolidowany zysk netto grupy za 2003 r. wyniesie około 50 mln zł — przekonuje Dariusz Baran, prezes CLiF.

Mają gwaranta

Jak twierdzi Dariusz Baran, zysk CLiF Ubezpieczenia pochodzi ze skupowania obligacji CLiF poniżej ich wartości. Teraz pieniądze posłużą na zagwarantowanie emisji obligacji firmy leasingowej. Akcjonariusze mają bowiem również uchwalić emisję papierów dłużnych o łącznej wartości do 60 mln zł.

— CLiF Ubezpieczenia będzie gwarantem tej emisji i jeśli nie znajdą się inni chętni, obejmie ją w całości. Pieniądze przeznaczymy na finansowanie działalności leasingowej — mówi Dariusz Baran.

Szczegóły emisji zostaną ustalone po jej uchwaleniu.

Czyżby zawiniły banki?

Spółka, choć w pierwszym półroczu nie przeprowadziła żadnej znaczącej transakcji na rynku, chce pozostać w branży leasingowej. Jeszcze na początku roku CLiF brał pod uwagę zmianę profilu. Myślał m.in. o zajęciu się doradztwem inwestycyjnym lub zawieszeniu działalności.

— Jest jeszcze miejsce na rynku leasingowym, a wartością CLiF jest na pewno marka — mówi Witold Dróżdż, rzecznik Związku Przedsiębiorstw Leasingowych.

Ale środowisko nie chce oceniać szans CLiF na przetrwanie. Wszystko będzie zależało od tego, czy spółce uda się znaleźć sposób na finansowanie.

— W związku ze sprawami, jakie prowadzimy przeciwko bankom, na razie nie mamy szans na pozyskanie inwestora. Natomiast instytucje finansowe — nie dość, że nie chcą nas finansować, to jeszcze nie chcą zwrócić należnego nam majątku — mówi Dariusz Baran.

Twierdzi, że ogółem Kredyt Bank, BGŻ, PKO BP, Pekao SA i Bank Przemysłowy są winne CLiF ponad 200 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Emisja za 60 mln zł