Emisje akcji wyznaczyły lidera i marudera rynku

Artur Sulejewski
opublikowano: 22-05-2000, 00:00

Emisje akcji wyznaczyły lidera i marudera rynku

W skali tygodnia indeksy giełdowe w dużym stopniu się nie zmieniły. Spośród nich najwięcej (3,4 proc.) zyskał mierzący koniunkturę na rynku równoległym WIRR. Wyłączając subindeksy, największe ujemne odchylenie (-0,6 proc.) dotknęło WIG 20. Sześć ostatnich notowań nie przyniosło rozstrzygnięcia, w którym kierunku podąży rynek. Można za to przypuszczać, że najbliższe wydarzenia na GPW będą pochodną zaprezentowanych przed weekendem przez GUS wyników kwietniowej dynamiki produkcji przemysłowej. W miarę upływu czasu ponownie zacznie powracać temat stóp procentowych na rynku amerykańskim. Waga tego czynnika będzie rosła w miarę zbliżania się daty posiedzenia Fed, tym bardziej że po wtorkowych obradach Zarząd Rezerwy Federalnej nie wykluczył możliwości ponownego zaostrzenia polityki pieniężnej.

NAJWIĘKSZE zmiany cen na rodzimym parkiecie w minionym tygodniu miały związek z zapowiadanymi nowymi emisjami akcji, których ceny emisyjne wyraźnie odbiegają od kursów rynkowych. Dotyczyły one zarówno lidera ostatniego tygodnia — TIM-a, który wyemituje darmowe papiery serii D, jak i outsidera rynku — Ariela, który będzie sprzedawać walory serii E po 4 zł za sztukę.

TYGODNIOWA inwestycja w akcje Ariela zakończyła się 23,2-proc. stratą dla jego akcjonariuszy. Katastrofa wydarzyła się na sesji czwartkowej. W tym dniu papiery znajdujące się w obrocie giełdowym przestały być notowane z prawem poboru do nowych akcji serii E. W rezultacie kurs stracił na wartości 52,8 proc. i bilans tygodniowy nie mógł zakończyć się inaczej niż na minusie.

INWESTORZY entuzjastycznie przyjęli informacje napływające z TIM-a (spółka wyemituje, opłaci i rozda swoim akcjonariuszom akcje serii D). Na wieść o tym kurs podniósł się w okresie sześciu sesji o ponad 28 proc. Teraz zapewniło to przodownictwo na rynku. Jednak pod koniec wakacji można oczekiwać, że sytuacja na tym rynku diametralnie się zmieni. 4 września 2000 r. wyznaczony został jako dzień ustalenia prawa poboru. Ich wygaśnięcie przypomni przypadek Ariela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu