Emp@tia — wpadka informatyzacji

Zaledwie kilkaset osób skorzystało ze zbudowanego za 45 mln zł systemu IT dla pomocy społecznej — wytyka NIK.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) nie pozostawia suchej nitki na resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej. Chodzi o wybudowany za 45 mln zł systemem IT Emp@tia, który miał umożliwić składanie wniosków o pomoc społeczną przez internet. Powstał bez opóźnień, lecz prawie nikt nie chce z niego korzystać. Jak wytyka NIK, w latach 2014-15 za pomocą systemu złożono zaledwie 346 wniosków dotyczących świadczeń socjalnych. Sytuacja poprawiła się w tym roku, bo Emp@tię zastosowano jako jeden z kanałów ubiegania się o pieniądze z programu 500+. Mimo to system nadal jest wykorzystywany w znikomy sposób.

Od początku roku do 19 kwietnia złożono za jego pośrednictwem 1995 wniosków, czyli pięć razy więcej niż w dwóch poprzednich latach. W ocenie NIK, system nie jest wykorzystywany, bo osoby, do których jest skierowany, nie wiedzą o jego istnieniu. Jeśli mają taką wiedzę, to kolejną barierą jest dostęp do internetuczy konieczność posiadania podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego na platformie ePUAP. Z udogodnień, jakie oferuje system Emp@tia (np. możliwość zdalnej pracy w terenie), nie korzystają także pracownicy pomocy społecznej. Mimo że za 5 mln zł kupiono dla nich 3,5 tys. terminali mobilnych, to porastają one kurzem.

Według NIK, przez system nie można złożyć wniosków o świadczenia rodzinne czy świadczenia z funduszu alimentacyjnego w formie elektronicznej. Zawiera on także niekompletne i nieaktualne dane o beneficjentach pomocy społecznej, co uniemożliwi pracownikom pomocy społecznej korzystanie z nich i zwalczanie wyłudzania świadczeń.

Ponieważ Emp@tia została wybudowana w terminie i w całości, to NIK nie poinformowała o nieprawidłowościach organów ścigania. Wystąpiła jednak do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie działań zwiększających skalę wykorzystania systemu. Chodzi zwłaszcza o monitorowanie skali i terminowości zasilania Emp@tii danymi o beneficjentach. Bez tego system nie będzie wykorzystywany w odpowiednim stopniu przez pracowników pomocy społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu