Emperia inwestuje na potęgę

WIS
opublikowano: 13-11-2008, 16:36

Wyniki za trzeci kwartał nie są  rewelacyjne. Nic dziwnego, firma wydaje krocie na inwestycje.

Handlowy gigant zarobił na czysto w trzecim kwartale zaledwie 5,47 mln zł, przy skonsolidowanych przychodach ze sprzedaży na poziomie 1,33 mld zł. Choć inwestorzy mogą kręcić nosem patrząc na wyniki spółki, to jednak jej zarząd przekonuje, że wszystko jest w najlepszym porządku, a niewielki zysk to po prostu efekt ogromnych nakładów inwestycyjnych. W trzecim kwartale grupa wydała na inwestycje ponad 80 mln zł, a od początku roku ponad 140 mln (otwarcia nowych centrów dystrybucyjnych, nowych sklepów itd).

- Z zebranych w czasie ostatniej emisji akcji 230 mln zł zainwestowaliśmy już blisko 2/3. Resztę wydamy w ciągu najbliższych miesięcy. Poza rozwojem organicznym można się też spodziewać przejęć kilku firm – mówi Artur Kawa, prezes Emperia Holding.

Zarząd spółki zapowiada, że w 2009 r. poziom inwestycji będzie podobny do tegorocznego, dodając, że będzie to także rok optymalizacji kosztowej.

Analitycy także patrzą na perspektywy spółki optymistycznie.

- Wynik netto Emperii za trzeci kwartał jest niższy od naszych oczekiwań, ze względu na wysoką efektywną stopę podatkową. Spółka podaje jednak przekonujące uzasadnienie takiego stanu rzeczy (m.in. niepodatkowe koszty związane z otwarciami sklepów). Naszym zdaniem, akcje Emperii są niedowartościowane (w porównaniu np. z Eurocashem), dlatego rekomendujemy inwestorom ich zakup – mówi Dorota Puchlew, analityk ING Securities.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Emperia inwestuje na potęgę