Enea: Bogdankę sprzedały nam media

[MICH]
opublikowano: 26-01-2012, 00:00

Prezes poznańskiej grupy dementuje plany przejęcia kopalni, analityk również uważa je za przeszłość.

Od poniedziałku wrze o planach akwizycyjnych Enei, która miałaby przejąć lubelską kopalnię Bogdanka. Poznańska spółka jest głównym odbiorcą węgla z Lublina, a koncepcję połączenia spółek rozważał kilka lat temu resort skarbu.

— Dementuję informacje o tym, że Enea ma zamiar kupić Bogdankę — mówi Maciej Owczarek, prezes Enei. Jego zdaniem, doniesienia mediów to zwykła kaczka dziennikarska. Wygląda jednak na to, że za medialny szum odpowiada sama spółka. Wrzawę rozpoczęła wypowiedź wiceprezesa Enei dla TVN CNBC.

— Rozważamy pomysł [czy zainwestować w Bogdankę — przyp. red.] i jest on poddany głębokiej analizie (…). Jest to w fazie studialnej, więc za wcześnie, żeby na ten temat mówić. Natomiast prywatnie uważam, że zamknięcie łańcucha wartość od wytwarzania przez wydobycie i sprzedaż byłoby bardzo logiczne — stwierdził w telewizyjnym wywiadzie Krzysztof Zborowski. Analityk przestrzega jednak przed nadinterpretacją tych słów.

— Myślę, że rynek niepotrzebnie doszukuje się ukrytych treści, a wiceprezes Zborowski przypuszczalnie niedostateczny nacisk położył w swojej wypowiedzi na czas przeszły. Realne i prawdopodobne akwizycje analizuje się w największej tajemnicy. Jeśli więc jeden z członków zarządu spółki giełdowej mówi, że analizy przejęcia były i są prowadzone, to raczej uznałbym, że to przeszłość — być może NWR uprzedziło na początku 2011 r. Eneę. Wówczas po wezwaniu cena akcji kopalni wzrosła z 80 do 100 zł, co istotnie zmniejszyło opłacalność potencjalnego przejęcia dla Enei — mówi Paweł Puchalski, analityk z Domu Maklerskiego BZ WBK.

Akcje Bogdanki zdrożały i tym razem — od piątku ich cena wzrosła o około 9 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MICH]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu